Uzak Dur - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

Uzak Dur - Ayşe Nur İvriz (Diyetisyen)

A+ A-

Haberlerde, sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan o manşet ‘uzak dur’. Ne tuhaftır ki manşetin öncesine baktığınızda aynı ürün için uzak durmak bir kenara ailenizin sofrasında bulunabilecek yakınlıkta olan reklamları görebilirsiniz. O zaman hangisini yapalım uzak mı duralım yakın mı olalım? Buna verilebilecek en güzel örnek 3 beyazdan uzak durun örneği. Yıllardır herhangi bir hastalık varsa beyaz un, beyaz şeker ve tuzdan uzak durmalıyım gibi bir düşünce sahibiz. Baktığımızda evet gerçekten de uzak durulmalı olduğu durumlar var fakat uzak durmamız gereken sadece 3 beyaz mı?

Çayımıza şeker atmamakla şekeri almadığımızı düşünüyoruz ama paketli ürün tüketimi varsa şekeri alıyoruz hatta daha da olumsuz bir etki oluşturacağı şekilde alıyoruz. Fruktoz şurubunun kan şekerimizi daha hızlı yükseltmesi glikoz metabolizmamızı olumsuz etkilediği gibi bu ürünlerin sık tüketimi kandaki ürik asit değerinin artması ve gut hastalığı riskini oluşturabilir. ‘Şekersiz’ ürün tüketiyorum diye düşünüyorsanız içeriğindeki yapay tatlandırıcıların kanser riskini taşıdığını belirtelim. Beyaz un kullanmadığımızda yerine, sırf rengi beyaz ve un formunda olduğu için hindistan cevizi unu veya badem unu koyduğumuzda  günlük aldığımız protein, karbonhidrat, yağ dengesi ne durumda bunu göz önünde bulunduruyor muyuz?
Tuz için de yine aynı şeyden söz edebiliriz. Hazır turşular, hazır çorbalar, paketli ürün hatta mineralden zengin bazı maden sularının tuzunun yüksekliğine dikkat etmemiz gerekir.

Bütün bunlara dikkat etmemiz için ilk başta yapmamız gereken etiket okumak aslında. İncecik yazıları okuyabilirsek hatta etiketlerine ulaşabilirsek tabi ki. Bununla birlikte içeriğini temiz göstermek için bazı katkı maddelerini farklı yazabiliyorlar bazı markalar ise içeriğinin tamamını paylaşmayabiliyor .Bu yüzden ürünleri seçerken sağlığımızı göz önünde bulundurmalıyız. Çünkü ürünleri masum ve masum olmayan olarak gruplandırdığımızda  onların gözünden baktığımızda farklı grup bizim gözümüzden baktığımızda grup karşımıza çıkabilir. Öyle ki eski zamanların masum olmayan 3 beyazı günümüzdeki gelişmelerin yanında masum bile kalabilir.

 

18-08-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir