Fikir Enjeksiyonu - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Fikir Enjeksiyonu - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

 Kaostan beslenmek terimine farklı farklı yorumlar getirilebilir. Kimine göre kötü durumlardan kendine pay çıkararak eğlenme hali, kimine göre kendine odaklanmak yerine kaçış yolu görüp ürettiği sağlıksız bir ortam oluşturma hali. Kaosu fırsata çevirme durumu var bir de. Ondan bundan tecrübe toplama çabası. Sakin ve çıkarlı bir yol bu yol. Eğlenirken öğreten bir yol.  

 Yaş ve yaşanmışlığı göz ardı ederek etraftan birçok deneyim elde edilebileceğine inanıyorum. Kimden ne şekilde geldiğini pek umursamıyorum. İyi ya da kötü herhangi bir deneyimi kendime alıp şekillendiriyorum. Bünyeme hapsedip yumuşatıyorum, üstüne çalışıp kullanıma hazır hale getiriyorum.  

 Farklı ortamlarda farklı insanlar arasında karışıp giderken fikir alışverişinde bulunuluyor istemsizce. Ne kadar çok kişiye rast gelinirse kâr zarar dengesi o doğrultuda oynuyor. Ortaklık kuruluyor öncelikle, fikri ortaklık. Sen ona bir şeyler katıyorsun, o sana katıyor. Çıkar bazlı bir birleşim aynı zamanda, anlaşmayı bitiren zararlı olduğunu düşünüyor genellikle. Ama ben bu alışverişte iflas edene hiç rastlamadım, iflas ettiğini sanana ise çok rastladım. 

 İnsan ilişkilerinde iki, üç ya da daha fazla kişiyi yakınlaştıran en temel etken, alıp verme dengesinin geçici ya da kalıcı olarak stabil tutulmasıdır. Maddi veya manevi hiç fark etmez, kurulan dengenin sabit ivmesi sarsılırsa ortaklık da sona erer. Duyguları bir kenara bırakıp işi kolayca özetlemeye çalıştım. Konuşan ve düşünen her bireyin kaos içinde yaptığı alışverişten ben nasıl kar etmeye çalışıyorum? Bana enjekte edilmiş fikri vücudumda zehir konumuna getirmemeye uğraşarak. Kaosun içinde kaptığım virüsü öldürmeye, sağlıklı kazanımları beslemeye çabalayarak. Sakinliği, tekliği ve sükuneti sevmeme rağmen, karmaşaya bu gözle bakarak kendimi kaçamayacağım bir konumda keyifli tutuyorum. 

 Benden söylemesi, kaostan beslenmek her tanıma göre kötü bir özellik değildir. Çok yönlü sözlüklerden birinden aldığım bu anlatım, karmaşada size yardımcı olacaktır. 

    


Kaynakça

unsplash.com

21-06-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir