Dost sohbeti için uygun mekanlar  'Zeynep Yıldırım'

Dost sohbeti için uygun mekanlar 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-
Özellikle beyaz yaka yaşam stilinde kafeler olmazsa olmaz bir rahatlama alanı haline geldi. Arkadaşlarınla buluşup stres atma, dedikodu yapma, bilgisayarını alıp çay, kahve eşliğinde çalışmak için alan sağlayan birbirinden farklı konseptte yeni yeni mekanlar. Kahvenin de günlük hayatımızda olmazsa olmaz bir yere oturmasıyla birlikte, nereye gitsek karşılaşır olduk küçüklü büyüklü bu yeni alanlara. Ankara'ya gelişimden bu yana mekanlar hakkında okuduğum tecrübelerden merakımı uyandıranları listeme ekledim. Benim için ideal bir cafenin kıstası dostumla zamanı unutup sohbet edebileceğim rahatlıkta olmasıdır. Bunu yakalayabildiğim mekanlardan biraz bahsetmek istiyorum. 

Padam
  
Kavaklıdere'de  Kıtır'ın yan tarafında yer alan küçük, sakin bir kahveci Padam. İsmini tahmin ettiğimiz gibi Edith Piaf'ın Padam'ından almış ve çalan şarkılarda da kendisine iltimas geçiliyor elbet.Çok sakin bir anında gittiğimden mi bilinmez amaçlandığı gibi evimde hissettim kendimi başarılı kahvesi ve iyi seçilmiş şarkılarının etkisiyle.


Paper Roasting   
Kavaklıdere'den giderken Bestekar'da sol tarafta kalıyor Paper Roasting. Hem iç hem dış konsepti çok şık ve zamana uygun.

       

Yakın sohbetler için uygun olduğu gibi kalabalık arkadaş grubuyla da gidilmelik rahat bir mekan.Çalışanları güler yüzlü ve gerektiğince ilgili. İnsanların dip dibe sıkıştığı boğucu bir alanı olmaması da büyük artı. İş çıkışı, hafta sonu gibi yoğun zamanlarda gitmemeye itina gösteririm ancak bu mekan o zamanlarda da ferah bir atmosfere sahip. Kendi yaptıkları çikolatalar da tek kelimeyle nefis. 

Amelie's Garden 
İsminde bahçe geçtiğinden ya da ortamına uygun keyifli menüsünden olsa gerek bahsi her geçtiğinde tekrar gitmek istediğim bir mekan oldu burası. Dört bir yanı farklı kaktüs çeşitleriyle sarılmış bir bahçe aslında.

           

Kahve çeşitleri mevcut ama bir şey önerecek olsam çaylarını ve meyve karışımlarını tercih ederdim. Numaralandırılmış meyve karışımlardan No.5'i sevdim. Özellikle her türlü yeşilin blenderdan geçirilip detoks içeceğine dönüştürüldüğü şu günlerde keyifle denemelik lezzetlerden. Güneş sokakta Tatbikat sahnesinin yolu üzerinde olduğundan tiyatro öncesi uğramak için de güzel bir mekan. 
Lou  
Lou denildiğinde aklıma gelen ilk şey kesinlikle mekanın şıklığı. Bahsettiğim diğer mekanlar Ankara'nın en sevdiğim yeri olan Tunalı Hilmi civarına konuşlanmış, ruh itibariyle salaş alanlar iken Lou, Namık Kemal mahallesinde Maidan Avm 'de yer alan şık bir restoran kafe. Kullanılan aksesuarlara kadar her detayı çok özenle seçilmiş bir mekan. Son yıllarda trend olan tropikal konsepti; papağan, filamingo gibi detaylarla arzı endam ediyor. Ankara'da İnstagram mekanları sıralansa bu kafe listenin başlarına oynayabilir.

                   


Balıkesir'de uzun süre kaldığımdan ve  Ayvalık tostunun iyisini tattığımdan Royal Ayvalık tostunu merak etmedim ama yemek menüsü zengin olan deneyimlenmelik yeni bir mekan. Louise adını taşıyan diğer şubesi İran Caddesi'nde özel günler için tercih edilebilecek muazzam bir restoran.  
Ankara'da geçirdiğim kısa sürede merakımı uyandıran bu mekanlar keyifli, hoş sohbetlere ev sahibi olabilecek yaşam alanları. Rutinimize küçük bir renk katmak, tebdili mekanda ferahlık bulmak için ziyaret edebiliriz buraları. Ya da sadece bir kahve? 
03-08-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir