Gerçek Hayattan...  'Merve Dönmez'

Gerçek Hayattan... 'Merve Dönmez'

A+ A-

Teknoloji, hayatımızın her alanında giderek yayılma göstermektedir.  Eskiden sadece sanayi, sağlık gibi belirli düzeyde ve çerçevede yer aldığı algısı bulunurken artık en basit olarak yaptığımız rutin işlerde dahi kullanılan, çoğunlukla da "vazgeçilemez" bir öge durumuna gelmiştir. Teknolojinin etkileri eğitimden sağlığa, iletişimden sanata geniş bir çember oluşturmaktadır.

Sosyal medya dediğimiz mecra ise her geçen gün hızla farklılaşma göstermektedir. Bir gün sadece gündelik işlerden haberdar olmak için kullanılırken başka bir gün başkaldırının merkezi hâline gelebilmektedir. Bir tarafta ticari kazanç sağlamak amaçlı yanlış bilgiler paylaşan insanlar varken diğer tarafta kendi çığlığını belki de son sözlerini yazılar üzerinden duyurmaya çalışan insanlarla karşılaşabilmekteyiz..

Son zamanlarda sosyal medya üzerindeki bu değişim dizi ve film sektöründe de etkilerini göstermeye başladı.  Video platformlarında gerçekleşen dizi ve filmlerin etkisinden olsa gerek, televizyondaki dizilerde ve filmlerde farklılaşmalar söz konusu olmaya başladı. RTÜK'e bağlı olarak belirli çerçeveler dahilinde yayınlanan birçok dizinin başlangıcında "Bu dizideki tüm karakterler ve olayların gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur. Tamamen hayal ürünüdür." şeklinde bir yazı görürdük. Fakat son birkaç yılda yayınlanan dizilerin isimlerinde dahi "Gerçek hayat hikayesi" şeklinde ibareler yer almakta. Bu durum insanın aklına iki tür soruyu getiriyor. Yazarlar artık konu bulamıyorlar mı yoksa insanlara farkındalık yaratmak için bilinçli yapılan bir eylem mi?

Karşılaştığımız soru kafamızı kurcalarken, konu bulmakta zorlanan dizilerde bile, gündemdeki olayları belirli bir saygı çerçevesinde işlediği fark edildi. Ya da komedi programları, belki ilk belki son dakikalarda kanayan yaralara dokunur oldular. İnsan bunları izlerken bir an olsun “ Ne kadar da çok arttı bu tür olaylar!” demeden kendini alamıyor. Aslında artan yaşananların sayısı değil, insanların farkındalık düzeyi. Yazarlar artık konu bulmakta zorlanmıyor çünkü eskiden hayal ürünü olan olayları yaşayan milyonlarca insan var. Amacı sadece reyting kazanmaktan ziyade farkındalık yaratmak olan kişiler amacına ne derece ulaşır orası ayrı bir soru. Çünkü insanların acılarını sadece hayal ürünü olarak benimsemeyi içine sindiren seyirci sayısı da maalesef oldukça fazla…
Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr

https://www.iienstitu.com/blog

25.09.2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir