Sosyolojik Bir Merhaba!  'Seda Aşkın'

Sosyolojik Bir Merhaba! 'Seda Aşkın'

A+ A-

Hepinize kocaman bir Merhaba! 

Bir yazıyla direkt başlamak yerine önce biraz birbirimizi tanıyalım, neler yapacağımızdan bahsedelim istedim. Öncelikli amacım sosyoloji nedir, sosyolog ne iş yapar, sosyoloji mezunu bir insan nerelerde çalışır konuları hakkında yazılar yazmak olacak. Böyle dedim diye sakın gözünüz korkmasın. Bilimsel verilere dayalı “sıkıcı” olarak tabir ettiğimiz yazılar yazmayacağım. Zaten böyle yazılardan çoğu yerde var. İsteyen kolaylıkla ulaşabilir. Eğlenceli aynı zamanda öğretici ve bol eleştirili yazılar yazmak istiyorum.


 

Neden sosyoloji? Çünkü bir yıl önce sosyolojiden mezun oldum ve kendimde, çevremde gözlemlediğim kadarıyla sosyoloji hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değiliz. Sosyolojinin aslında köklü bir tarihi var ama maalesef ülkemizde daha yeni yeni konuşulmaya başlandı. Sosyolog ihtiyacımız çok fazla, her kuruma bir sosyolog alınması lazım gibi cümleler belki bir yerlerde duymuşsunuzdur. Emin olun bunlar sadece lafta kalan şeyler. Herhangi bir kurumda sosyolog olarak  çalışanların çoğunun görev tanımı bile yok.
Bende dedim ki madem bu konu bu kadar içime dert oldu ve elime de böyle bir fırsat geçti neden ben içimden geçenleri yazmıyorum, eleştirimi dile getirmiyorum, birşeyler yapmak için çabalamıyorum. Elimden geldiği kadarıyla kendi yaşadıklarımdan, araştırdıklarımdan, düşündüklerimden paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Bir kişiye en ufak bir faydam dokunursa ne mutlu bana!

 

Sizlerle okuduğum kitapları, izlediğim filmleri, eleştirilerimi, sevincimi, üzüntümü de paylaşmak istiyorum. Aslında kafamda o kadar çok şey var ki herhalde bunların arasından tutup yakalayabildiğim kadarını size aktarabileceğim. Sizlerin de yazmamı isteğiniz konular, fikirleriniz varsa onlara da yer vermek isterim. 

Kesin olarak şu konulara değineceğim, sınırlarım şunlar diyemem. Çünkü hiçbir konuda kendimi sınırlandırmak istemiyorum. O an nasıl hissediyorsam, içimden nasıl yazmak geçiyorsa öyle yazacağım. Tabi bu yazılarda da  sosyoloji ile bir şekilde bağlantı kurmaya çalışacağım. En çok bu konu heyecanlandırıyor beni. Bakalım yapabilecek miyim? Aslında bende sizlerle birlikte kendimi tanıyacağım. Bu ilk yazımı yazarken bile kendimle ilgili yeni bir şey öğrendim. Kalem, kağıt olmadan yazı yazmayı fazla beceremiyormuşum meğerse.


Bakalım zaman bize daha neler gösterecek. Şimdilik Hoşça Kalın ;)

 
 
Kaynak:

27-08-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir