Yeşil Pasaport Haberleri  'Tuğçe Çayırgan'

Yeşil Pasaport Haberleri 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Sevgili yeşil pasaport sahipleri ! Bugün sizlere bir iyi bir de kötü haberim var. Aslında biraz çıtlatacak olursak kötü olanın şu an için hayatımıza bir etkisi yok. Çünkü hayata geçmesi için daha 2 sene var. Önce iyi haberden başlamak adettendir.

İyi Haber

   

Bildiğiniz üzere 25 yaş altı yeşil pasaport sahipleri sigortalı bir işe girdiklerinde yeşil pasaport haklarını kaybediyorlardı. Aralık 2017 de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamadan sonra bu durum ortadan kalktı. Artık çalışsanız dahi yeşil pasaportunuz sizinle !!  Yani ‘’İşe girmeden tüm Avrupa’yı gezeyim, yeşilin suyunu çıkarayım’’ demeye hiiiç gerek yok. Çalış kazan yine gezersin. Nasıl ama süper haber dimi !

Kötü HaberGeçtiğimiz günlerde Avrupa parlamentosu sosyal medyadan yaptığı açıklamada , 2020 itibariyle Avrupa’ya gitmek isteyen Yeşil ve Gri pasaport sahiplerinin internet üzerinden güvenlik formu dolduracağını ve 7€ ödeyeceğini söylemişti. Bordo pasaporta schengen vizesi kalkacak diye beklerken yeşil ve gri pasaportun prestijini düşüren bu uygulama biraz tatsız oldu maalesef.        


Stefan Zweig, ‘’ Dünün Dünyası ’’ adlı eserinde der ki ‘’Gerçekten de I. Dünya Savaşı’ndan bu yana Dünya’nın ne kadar gerilediğini, kişinin hareket özgürlüğünün ne kadar sınırlandırıldığını ve özgürlük haklarının nasıl düştüğünü hiçbir şey bu belge kadar anlatamaz. 1914 yılından önce yeryüzü tüm insanlığa aitti. Herkes istediği yere gidebiliyor ve istediği kadar uzun kalabiliyordu. İzin verme yoktu, kabul etme yoktu. Günümüz gençlerine 1914 öncesinde Hindistan’a ve Amerika’ya gittiğimi, pasaportum olmadığını ya da hiç pasaport görmediğimi anlattığımda pek eğleniyorum. ‘’

Teknolojik imkanlarımızın çoğalmasına karşı hareket etmeyi günden güne daha da zor hale getiren prosedürler , yoğun çalışma saatleri ve imkan içinde imkansızlıklar şüphesiz ki çağımızın lanetlerinden. Yine de her zorluğa değer seyahatlerle deneyimlenenler orası ayrı mevzu.

22-07-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir