Lugat Kitap Kahve  - Zehra Yalçın (Gazeteci)

Lugat Kitap Kahve - Zehra Yalçın (Gazeteci)

A+ A-

Lugat Kitap Kahve isteyene kütüphane, isteyene kitap okuma alanı, isteyene ise kahve eşliğinde keyifle sohbet edebilecekleri bir mekan. Farklı içeriklere sahip olan Lugat Kitap Kahve, her yaştan insanın kendine uygun alanlarda vakit geçirebileceği şekilde tasarlanmış. Giriş kısmında yiyeceğinizi ve içeceğinizi alabileceğiniz, oturup sohbet edebileceğiniz, üst kısmında ise isterseniz ders çalışabileceğiniz veya kitap okuyabileceğiniz bölümler yer alıyor: Kütüphane, kitap okuma, ders çalışma, bahçe bölümü ve sohbet edilebilecek yerler olarak farklı alanlara ayrılıyor.

Lugat Kitap Kahve, aslında sınavlara hazırlanan öğrencilere sunulmuş en güzel fırsatlardan birisi diyebiliriz. İçecek veya yiyecek alarak saatlerce mekanın olanaklarından faydalanabilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin vize ve final zamanlarında en uğrak mekanı haline gelmiş bulunuyor. Lugat Kitap Kahve’nin, ders çalışmak için çok sayıda kişiyi konuk edebilen derslik ve kütüphane alanları mevcuttur. Kütüphanesinde farklı tarzda okuyabileceğiniz kitaplar ve ders içeriklerine göre yararlanacağınız kaynaklarda yer almaktadır.

Mekanın iç ve dış konsepti bulunduğu konumla uyumlu bir biçimde karşımıza çıkıyor. Mekana girdiğinizde ilk gözünüze çarpan uzun ahşap kolonlar, büyük avizeler, modern kahverengi koltuklar, otantik halılar, yeşil büyük bitkiler, sıcak ve soğuk renkte tercih edilen aydınlatmalar, taş duvarların içine gömülen raflarda bulunan eski daktilolar, kitaplar, plaklar ve duvardaki bütünlük sağlayan tablolar… Modern ve vintage tarzda tercih edilen dekor ve eşyalar bütünleşmiş olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan her eşya ve dekor ürünleri uyumlu bir biçimde birbirini tamamlanmış, en son noktayı ise sıcak renkte tercih edilen renklendirme ışıklarıyla samimi ve rahat bir ortam oluşturulmuş. Hem Osmanlı dönemlilerini çağrıştıran iç düzenlemesi hem de modern anlamda kullanılan eşyalarla güzel bir uyum yakalanmış. Köşede konumlanan şömine ve koltuklarsa kışın en çok tercih edilen alan olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan Vakfına ait olan Lugat Kitap Kahve’de, alınan her yiyecek ve içecek vakfa destek olmak için kar amacı gütmeden mekandan gelir sağlıyor. Lugat Kitap Kahve, sosyal yardım ve eğitim projelerini ön planda tutarak üniversite öğrencilerine, öksüz ve yetimlere mekandan gelen gelirle burs imkanı sağlıyor. Ayrıca diğer güzel bir özellik ise mekanda bulunan yiyecekler kadınlar tarafından üretilerek kadın girişimcileri desteklemek adına birlikte çalışılıyor.

Ulaşım açısından kolaylıkla bulunan Lugat Kitap Kahve, Hamamönü’nün girişinde yer alıyor. Lugat Kitap Kahve’de belirlenen zamanlarda ney, gitar ve farklı alanlarda dinletiler de gerçekleştiriliyor. Güzel, nezih, sessiz, sakin, insanı yormayan, kimsenin kimseye karışmadığı bir mekanda vakit geçirmek isterseniz ve vakfa katkım da olsun derseniz bir öneri olarak Lugat Kitap Kahve’yi tercih edebilirsiniz.

 

Adres: Sakarya, Kestane Cd. No:27, 06230 Altındağ/Ankara

17-05-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir