YouTube Canlı Etkinlik ve Performans Sayfaları - Kemal Aydemir (Müzik)

YouTube Canlı Etkinlik ve Performans Sayfaları - Kemal Aydemir (Müzik)

A+ A-

            Pandemi öncesi hayatımıza giren; canlı yayın etkinlik yapan, etkinlikleri sosyal medya dan paylaşan birkaç sayfadan bahsetmek istedim. Lokal sanatçılardan, uluslararası sanatçılara, türe bağlı olmadan sanatçıları destekleyen, sosyal sorumluluk projelerinde yer alan, yeni teknolojileri deneyen, internet sektöründe yeni akım yaratan grupları inceleyelim. Etkinliklere katılmak isteyen arkadaşlar haber gruplarına üye olup bilet alarak katılabilir.

   -Boiler Room: Bradley Zero önderliğinde ekip Dünya’nın dört yanında etkinlikler yaparak youtube da yayınladılar. Kimi zaman ürün lansmanı, pandemi de organizatörlere bağış toplanması, Ukrayna fonu, vefat eden sanatçılara anma programı, festival yayını gibi çok çeşitli yayınlar yaptılar. Ülkemizi 2 defa ziyaret edip etkinlik yayınladılar. Bu sektördeki ilk markalardan biridir.

 

   -Cercle : Fransız ekip biraz daha profesyonel çekimlerle Dünya harikası konumlarda etkinlik yaparak yayınlıyorlar. Kah gizeh piramidi, kah yağmur ormanları, ürgüp te, kah tarihi saraylarda, dünya nın dört bir yanında etkinlik yaptılar. Sık sık forumlarda tarihi yerlere seslerle zarar vermekle eleştirildiler. Ses şiddetini zarar vermeyecek düzeyde ayarladıklarını ve ses perdeleriyle dağıttıkları söylüyorlar. Kalabalık zararı için bir yanıtları yok. Ülkemizde kız kulesi başvuruları kabul edilmedi, Ürgüp ve Nemrut ta yayın yaptılar.

   -Hör (Hoer) Berlin: Almanca dinlemek fiilinden gelen hör, 2 kafadarın digital radyo kanalı olarak başlayıp, canlı performans yayınlanan youtube kanalına, plak dükkanına kadar çeşitli oluşturdular. Pandemi dönemin de büyüdüler. Berlin-Kreuzberg de bulunuyorlar. Sanatçı çevreleri sayesinde çok hızlı büyüdüler. Şu anda Ukrayna göçmenleri için bağış topluyorlar.

   Başka yazımda daha eski emektarlar Cru cast, MixMag, Arte veya yeni sektöre girenlerden bahsederiz. Bu konu çok geniş ve kapsamlı. Önümüzdeki yıllarda dijital sektörü ve metaverse gelişimi ile daha farklı kaynaklar çıkacaktır.

 

 


Kaynakça

https://www.youtube.com/c/boilerroom https://www.youtube.com/c/Cercle https://www.youtube.com/c/HÖRBERLIN

13-05-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir