Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim! - Bilge Serenay Balcı (Sinema)

Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim! - Bilge Serenay Balcı (Sinema)

A+ A-

Orijinal adı “je ne suis pas un homme facile” olan Fransız filmi; İngilizceye “I am not an easy man” Türkçeye ise “Ben senin bildiğin erkeklerden değilim” diye çevrilmiştir. Netflix orijinal yapımı olan I am not an easy man, 13 Nisan 2018 tarihinde Netflix yayın platformu üzerinden seyircilere sunulmuştur. 1 saat 38 dakika olan kara mizah, romantik türündeki filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Éléonore Pourriat üstlenmiştir. Paris’te çekilen filmin başrolünde Vincent Elbaz, Marie Sophie Ferdane, Pierre Benezit, Blanche Gardin, Céline Menville gibi isimler bulunmaktadır. Kısa sürede Netflix popüler içerikleri arasına girmeyi başaran I am not an easy man Imdb’den 6.4/10 ve Rotten Tomatoes’dan %77 gibi puanlar almıştır.

Kadınları sadece cinsel bir obje olarak gören, zampara, şovenist bir karakter olan Damien bir gün arkadaşı Christophe ile caddede kızlara laf atayım derken karşısındaki tabelaya çarpar ve bayılır. Damien, kendini aniden kadınların dünyada egemen olduğu bir hikâyede bulur. Aslında, erkekler kadınları görmek istedikleri rollerde ve pozisyonlarda kendilerini bulup afallarlar. Toplumdaki kadın-erkek rol ve kalıp yargılarının yer değiştirmesiyle birlikle güldürürken bir yandan da düşündüren hikâyede Damien karakterinin ataerkil düzende yaptığı her şey tersi bir biçimde onu bulur. Film aynı zamanda bir erkeklik eleştirisi olma özelliği gösteriyor.

 

 
I am not an easy man filminde ataerkil düzenin anaerkil düzen ile değişmesiyle oluşan yeni dünyayı çok eğlenceli bir şekilde seyirciye sunmuştur. Film, toplumsal cinsiyet rollerinin doğuştan gelmediğini, yıkabileceğini gösteren güzel nüanslar oluşturmuştur.


Filmin en dikkat çeken yerlerinden bir tanesi ise Damien ve Alexandra’nın birlikte, kadın erkek eşitliği savunan feminizmin sembol rengi olan mor ışık altında, politik bir mesajı olan takım elbiselerle yürüyerek eşitlik mesajı vermişlerdir.

I am not an easy man filmi ideal ve eşit bir toplumu bize göstermekten ziyade günümüzdeki erkek egemenliğinin kadınlar üzerinde yarattığı baskı ve kadınlara neler hissettirdiğini, cinsiyet rollerini değiştirerek erkekler üzerinden anlatır. Filmdeki kadınların güçlü görünmek için fazla maskülenleşebildiği de bir eleştiri olarak getirilebilir. Film, bize kadın egemenliğinin de ego savaşları ve kötüye kullanımı sonucunda aynı ataerkillikdeki gibi sorunların başlamasına neden olduğu gösterir. I am not an easy man, özellikle erkekleri empatiye davet ederken birçok noktada da toplumsal cinsiyet rollerinin yıkılması ve eşitlik gibi güzel mesajlar vermiştir.
 


Herkese İyi Seyirler! :)
 

 


Kaynakça

 https://www.netflix.com/tr/

 

https://www.google.com.tr/görseller

 

https://eksisozluk.com/

24/10/2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir