Lezzeti çok özel: Sardalya  'Hayrunnisa Demir'

Lezzeti çok özel: Sardalya 'Hayrunnisa Demir'

A+ A-

Bağışıklık sistemimizin güçlü olmasına daha çok ihtiyacımız olan bu aylarda, deniz mahsullerinin sağlığımız üzerine olumlu etkileri saymakla bitmez:)  Deniz mahsulleri denilince akla, şüphesiz ilk sıralarda, sevilen gıdalar arasında olan balık gelir :) Vücutta iyi gelmediği şey yok, işte faydalarından sadece birkaçı…

Kolesterolü az, sindirimi kolay, madensel tuzlar ve mineraller açısından zengin olan balık, bol miktarda fosfor, kalsiyum, iyot (zekâ gelişimine fayda) ve flor içerir.

Bunun yanında A, B1, B2, D vitaminleri ile Omega3 yağ asitlerinden de zengindir.

İçerisinde bulunan Omega3 depresyona karşı büyük fayda sağlar, kolesterol düşürücü etki gösterir, insülin işlevini düzenler ve diyabet riskini azaltır. Alzheimer’ın oluşturabileceği hafıza kaybını önlemede de önemli rol oynar.

Peki, "bu kadar faydası olan balığı sevmeyen var mıdır?" diye sorsak, herhalde çok az kişi olacaktır. Gelin sizlerle  bu güzel ve faydalı yiyeceğe dair tarifimizi paylaşalım.

Küçük deniz balıklarını çok sevenler bizim gibi Eylül sezonunun açılmasını iple çekmiştir :) Özellikle doğal ortamda yetişmiş yağlı balıklar omega 3 yönünden daha da zengindir. Bunlardan bir tanesi de, lezzeti çok özel olan Sardalya'dır...

Bu sezon soframızın ilk balığı oldu.

 

İşte tarifi…

·         Temizleyip yıkadığımızsardalyaları tuzlayıp mısır ununa buluyoruz. Balıkları dizmek için düz kapaklı geniş bir tava kullanıyoruz, piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.

·         Ocakta tavayı ısıtıp 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı ile yağlıyoruz.

·         Ocağı kapatıp, tava soğumadan, baş kısımları tavanın kenarlarına gelecek şekilde balıkları dizip; kapağını kapatıyoruz.

·         Ocağı tekrar açıp, balıkların alt kısımları pişene kadar tutuyoruz (ateş gelmeyen yerleri, tavanın yerini ateş üzerinde değiştirerek pişirebilirsiniz).

·         Tahta bir spatulayla balıkları kenarından kontrol ediyoruz. Eğer kızarmışsa, tavanın kapağı kapalıyken sıkıca tutup, dikkatli bir şekilde balıkları kalıp şeklinde kapağa ters çeviriyoruz.

·         Tavaya 2 kaşık yağ koyup, kapaktaki balıkları bozmadan tavaya tekrar aktarıyoruz.

·         Balıklarımızın diğer yüzü de piştikten sonra, kapak yardımıyla alıp servis tabağına aktarıyoruz.

 

Afiyet olsun

@nisadansagliklilezzetler (instagram hesabım)

14-09-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir