Mutluyum mutlusunuz mutlular  - Gizem Tuncal (Yazar)

Mutluyum mutlusunuz mutlular - Gizem Tuncal (Yazar)

A+ A-

Uzun zamandır sabahları bilmem kaç saat uyumuş olmama rağmen yorgun uyanıyorum. Aslında sadece fiziksel yorgunluktan bahsetmiyorum daha çok zihinsel yorgunluk. Hali ile güne eskisi gibi mutlu başlayamıyorum. Oysaki beni bilen bilir ben güne mutlu uyanan ve sabahları günü planlarken hep beni kendimi mutlu edecek sebepler bulma gayesinde biriydim. Tahmin etmek zor olmasa gerek bir çoğumuzun benimle ayni dertten mustarip olduğunu. Tabi uzun uzun nedenleri niçinleri sıralayabiliriz. Neden çok. Bir yandan değişen dünya düzeni, ekonomik istikrarsızlık, burnumuzun dibinde birbirini yiyen iki ülke, dünyayı ele geçiren bir salgını daha yeni atlatmışken yenileri gelmesi, kısıtlanan özgürlüğümüz, yalnızlaşan ve toplumdan uzaklaşan biz, sosyal medyada tanıklık ettiğimiz sahte hayatlar ve hayata hep geç kalmışlık hissi...Neden mutsuzuz listesinde maddeleri sıralamaya kalktıkça mutlu olacak neden bile bulmak bir hayli güçleşiyor hali ile. Bir an geliyor hiç değilse bana öyle oldu bardak dolup taşıyor ve aslında mutluluğun bir tercih olduğunu anlıyorsunuz. Bir sabah uyanıp tavana bos bakarken mutlu olmayı seçeceğim dedim. Aldım elime kâğıt kalemi başladım mutluluğun reçetesini yazmaya hadi buyurun bakalım;

Sizi yaratan güç bugün de öldürmedi sizi. Yüksek ihtimal önümüzdeki 24 saat nefes alıp vermeye devam edeceksiniz. Bunun bir nedeni olmalı değil mi ama. O halde o günü kendine su ana kadar yaşadığın günlerden daha değerli kil ve o nedenin pesine düş. Evet bunu birçok aksiliklerin pesini bırakmadığı günde de yap.

Herkesin hayati ne kadar mükemmel, herkes ne kadar mutlu değil mi? Bir de bize bakin. Mis gibi hayatlardan elinizi eteğinizi çekin. Sosyal medyadan arkanıza bakmadan uzaklaşın. Günde en fazla 1 saat hakikaten kaliteli kişilere ve size değer katan kişilerin profillerini inceleyin ne yazmışlar okuyun ne yapıyorlar bilginiz olsun ama kendinizle her ne olursa kıyaslamayın şöyle bir bakin, cikin. Bir iki haber okuyun gündemi yakalamak için ama sonrasında toparlanmak bir hayli güç olacaksa psikolojik olarak sizin için onu da sınırlandırın ve güvenilir haber kaynaklarını okumaya özen gösterin. Başkalarının yorumlarına göz atmayın bana kalırsa yorumunuzu kendinize saklayın. Kan emiciler, başkalarının mutsuzluğu ile beslenenler her yerdeler. Muhakkak açık havada vakit geçirin.

Doğayı dinleyin, konuşun ağaçla. Yağmurda islanin, Yağmur'dan sonra gelen toprağın kokusunu içinize çekin ilik bir günde alin kitabinizi parka atin kendinizi. Bir kedinin, köpeğin basını okşayın, onları besleyin.

Unutmayınız ki mutluluk paylaşıldıkça çoğalır. Giymediğiniz her kıyafeti ihtiyaç sahiplerine verin ya da ikinci el kıyafet uygulamalarında satın. Oradan kazandığınızı güvendiğiniz kurumlara bağışlayın.

Ne kadar mutsuz olursanız olun tanımadığınız birine yolda günaydın demek, günün güzel geçsin demek paha biçilemez.

Her gün 1 saat kendinize ve sevdiğiniz islere ayirin.Bu yemek yapmaktan tutun duşun altında suyun teninize değdiğini hissetmeye kadar olabilir. Burada önemli olan her ne yapıyorsanız o anda kalın o anin tadını çıkarın. Ailenizi, sevdiklerinizi aramayı onlarla bir kahve içmeyi kendinizden esirgemeyin.

Kazanmadan gereksiz harcamayın ve karşınıza çıkacak en küçük fırsatları maddiyata dönüştürmenin yollarını bulun. Fırsatları kaçırmayın. Güllere koşarken ayağınızdaki papatyaları ezmeyin. Hangi kapının ardında sizi bekleyen fırsatlar var bilemezsiniz. Uyanık olun.

Zamanı iyi yönetin. Her şeyin telafisi var zamanın yok. Zaman acımasızdır.

Geçmişi geçmişte bırakıp bol bol dua ederek, meditasyon yaparak, namaz kılarak gelecek güzel günlere inanın ve imgeleyin. Çünkü gelecek daha yaşanmadı en mutlu gün.

 

31-08-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir