Açık Büfeden Hayata Doğru - Cansu Gök (Sosyolog)

Açık Büfeden Hayata Doğru - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

  Seçimler vardır, seçimler vardır. Aslında hayatımızın tümünde seçim yaparak ilerliyoruz fakat hepsinin ne yazık ki farkına varamıyoruz. Farkına vardığımızı hissettiğimiz anlar bazen açık büfe gibi önümüze seriliyor fakat açlık oranımızla birlikte ne kadar sağlıklı tercihler yaptığımız meçhul. Elimizde boş bir tabak var ve nasıl dolduracağımız bize bağlı.

  Bir açık büfe restoranında tabak düzenini özenli bir şekilde kurmuş, kendine yetecek kadar yemek almış birini gördüğümde o kişinin bir şeyleri başarmış olduğunu varsayabilirim. Küçük bir ayrıntıdır aslında hayatına dair ama bu konuda fikir yürütmeye yardımcı olacak bir argümandır. Belki sadece yemek seçimi konusunda başarılıdır ama onu da bilemiyoruz tabi. Görünen üzerinden varsayımlar yapmak kolay olduğu için bu fikir üzerinden gidebiliriz. Aslında genel olarak imkanlar doğrultusunda hayatımızı idame ettiriyoruz. Fakat gideceğimiz yolda koyduğumuz hedeflere göre seçim yapmak gerekiyor. Bahsettiğim  açık büfede her yemekten alıp ortaya kargaşa tabağı çıkarmamak için ise de güçlü olmak şart. Tadını sevdiklerini seçip sıralamasına karar vermek  gerek ve en önemlisi de miktarını bilmek. Zaten belli kapasitesi olan bir tabağa sahibiz. Abartmak göze batacaktır. Yanlış fikirlere kapıldığımız da olur ama genele baktığımızda anlam bütünlüğü varsa sorun olmayacaktır.

  Ne istediğimizi, bizi neyin tatmin edeceğini ve doyuracağını bilirsek sağlıklı bir ilerleme kaydedebiliriz. Karnımız açken bile yaptığımız seçimlerin farkında olursak her şeyin daha yolunda ilerleyeceğini düşünüyorum. Bu sebeple ilk cümleme tekrar dönüyorum. Seçimler vardır, seçimler vardır.

 

Cansu Gök


Kaynakça

pexels.com

13-05-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir