Korkularını Yenme - Zehra Erdin (Gazeteci)

Korkularını Yenme - Zehra Erdin (Gazeteci)

A+ A-

Korkuyorsun değil mi? Sevdiklerine zarar gelmesinden korkuyorsun. Evladın gibi baktığın kedinin ansızın hastalanmasından, köpeğinin bir gün sebepsiz bir şekilde kaçıp gitmesinden korkuyorsun. Annenin telefonu açmamasından, babanın uyumak için gittiği yatağından kalkmamasından korkuyorsun. Kızının ilk aşkı tarafından incitilmesinden, oğlunun en yakın arkadaşından darbe yemesinden korkuyorsun.

Şu dünyada kaç çeşit korku var? İnsan en fazla ne kadar korkabilir? Yıllardır eskimeyen bir soru: ‘’ En büyük korkunuz nedir?’’  İnsanın bir tane mi en büyük korkusu olur. Ona çözüm bulduğunda tüm yaşamını korkusuz mu geçirir?

Korku zamanla değişir, gelişir ve çoğalır. Sahip olduğun her güzellik ve mutluluk yanında korkusunu da getirir. Hayat yeni imkanların yanında korkularını da gönderir. Bir kuş sahiplenirsin ve artık kuşunun ölmesi korkusu başlar. Bir ağaç dikersin bahçene onun bir gün kurtlanıp kuruması korkusu başlar. Korku hayatın dengesidir. Bebeğinin olacağını öğrendiğin gün onu sağlıkla dünyaya getirememe korkusu başlar. Yağmur yağar sevinirsin gök gürler korkarsın. Hiç korkusuz olmak tüm yaşam boyunca aynı tadı vermez. Hep gülüp hiç ağlamamanın aynı tadı vermediği gibidir.  Korku seni güçlü kılar. Korkularına rağmen başardığın, üstesinden geldiğin her iş seni daha iyi hissettirir. Gücünü fark eder, artık şartlar ne olursa olsun senin için bir engel oluşturmadığını fark edersin. Birçok gelişim kitabında, okullarda, konferanslarda korkuların nasıl yenilmesi gerektiğini öğrendik. Korkularını yenme. Mutluluklarını yenmediğin gibi. Yıllarca sevdiklerimize ağlama kıyamam dedik. Ağlamanın gülmek kadar doğal olduğunu, insanı rahatlattığını sonradan öğrendik.  Şimdi korkma diyoruz. Korkularını yen diyoruz. Korku düşmanız değil. Korku bizi biz yapan duygulardan sadece bir tanesi. Hayatın sana verdiği korkulardan kaçma. Yeni yerler keşfetmek için yola çık. Heyecanını korkusunu birlikte yaşa. Sevmek, gülmek, neşelenmek, ağlamak gibi korkmayı da sahiplen. Herkes korkuyor. Hepimiz korkuyoruz. İyi ki korkuyoruz.


Kaynakça

Görsel : https://unsplash.com/photos/VBe9zj-JHBs

07-04-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir