Büyüklere Oyunlar- Oyun 1: Ben Kimim?'Buket Karabay'

Büyüklere Oyunlar- Oyun 1: Ben Kimim?'Buket Karabay'

A+ A-
Büyüklere oyunlar yazı dizimize başlıyoruz. Evettttt... İlk oyunumuzun konusu güzel, hem de çok güzel bir konu. Başlangıç konusu olarak da anahtar kelime niteliğinde. Hatta bundan sonra sizinle oynayacağımız tüm oyunlarda kendinize dair geri bildirimlerinizle tekrar tekrar düşündürecek bir konu. Ben kimim?
Ben kimim? Kimim yahu? Kimim ki? Kimim? diye bu soruları art arda sıralamam size absürt gelmiştir ama hayatınız bir bölümünde kendinize bu sorulardan bir tanesini sorduğunuz oldu mu hiç? Benimki sadece bir meraktı. Tamam doğru söylüyorsunuz bu sorular bir anda kendimize sorulacak sorular değil haklısınız. Peki, dün tanıştınız şu ben ile, bugün tanıştığınız bu beni karşılaştırdığınızda hangisi benim, ben kimim dediğiniz oldu mu?
 
 Ben... Şu, bu, dünkü, bugünkü ya da en son sürüm olarak kendimize yükledimiz ya da yükleyeceğimiz yarınki ben... Çakışık, karmaşık ya da tam bu oldu, tam da bu işte dediğimiz ben...
Kendimize dair keşiflerle, her gerçekleşen durumla, yeniden ve yeniden kendimizi tanımaya, tanımlamaya çalışıyoruz. Tam bu noktada Çıtır Çıtır Felsefe: Ben ve Başkaları* kitabı ise sanki bu oluşturduğumuz kelimelerin altını çize çize kendi cümleleriyle birleştirip diyor ki:
 “İnsan doğmayız; başkalarıyla birlikte ve başkaları sayesinde insan oluruz!
İnsan, dünyaya geldiği anda, bir ülkenin, bir bölgenin, bir şehrin, bir mahallenin, bir sokağın, bir apartmanın, bir ailenin... yani "biz"in bir parçasıdır. Bir insan doğduğunda, başkaları çoktan oradadır: Hiç kimse boşluğun ortasına balıklama atlamaz. Her zaman bir kültürün içine, başkalarının arasına doğarız ve başkalarıyla birlikte, başkaları sayesinde insan oluruz...”

 Başkaları sayesinde insan olmak... Ben kimim? sorusuna yanıtlar aramak, ölçmek, tartmak, düşünmek, kendimizi yorumlamak, en içten gelen yanıtları bulmak ve arayışa devam etmek... Güzel, çok güzel bir uğraş bence.

Bir filmi izlediğimizde ya da bir kitabı okuduğumuzda kahramanları inceledikçe inceliyoruz. Yeri geldikçe en ayrıntılı bir biçimde onları yorumluyoruz, kendimizle bütünleştiriyoruz ya da çevremizdeki biri/birilerine benzetiyoruz da neden kendi yaşamımızı düşündüğümüzde bende kendi hayatımda bir film, bir roman kahramanıyım işte demiyoruz? Yeterince canlıyız, capcanlıyız. İsterseniz bir deneyin hafifçe burnunuzdan nefes alın, verin. Yanınızda bir ayna yoksa pencereden görünen yansımanıza bakın, canlısınız, süpersiniz, buradasınız işte. Harekete geçin. Haydi, “Ben kimim?” oyunu ile yazılı çizili bir şema oluşturalım ve “Ben Kimim?” sorusuna yanıtlar arayalım.
Oyuna başlamak için:
• Büyükçene bir kağıda, (yoksa çok sayıda kağıdı yamalama yapıp istediğiniz bölümlere ekleyebilirsiniz.),
• Sevdiğiniz renklerde kalemlere,
• Kendinize,
• Ve bu oyunu birlikte oynamak isterseniz sevdiklerinize ihtiyacınız var.Tamam mısınız? Başlayabilirsiniz.
Peki nasıl?
Kağıdınızın tam ortasında siz varsınız. Bir daire çizip isminizi büyük harflerle yazın. (Görsellikten hoşlanıyorsanız kendi resminizi çizebilir ya da daha gerçekçi olsun derseniz bir vesikalığınızı yapıştırabilirsiniz. Ben resim çizme taraftarıyım daha eğlenceli ve yaratıcı oluyor. İsterseniz ekleyeceğiniz tüm kişilere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.)
Kağıdın tam ortadasında olan sizin, sol tarafınızda aileniz ile, sağ tarafınızda ise; çevreniz ile bağlantılarınız yer alacak. Böylelikle yazılı, çizili, eğlenceli ve somut olan ben kimim haritanızı oluşturacaksınız.
Kağıtlara, yazdıkça yazasınız gelecek. Kısa bir zaman alacağını düşünmeyin sakın. Hatırlayamadıklarınızı belki başkalarını arayıp soracaksınız, belki oyuna birlikte başladığınız sevdiklerinizle tartışacaksınız, belki o kişi hakkında çok sevdiğiniz/sevmediğiniz birçok anı canlanacak aklınızda durup düşüneceksiniz.
Eğlence sizinle şimdi. Yazın, çizin, kağıtlarınız eklendikçe eklensin. Kişiler hakkında küçük küçük notlar alın, hafızanızı zorlayın. Birer kelime yazın o kişiye dair. O kişiyi bu haritaya neden eklediniz ya da bu haritaya nasıl eklendi? Hayatınızda nasıl bir etki yarattı? Bu kişi/kişilerin listeye yazdığınızdan itibaren sizde çağrıştırdıkları duygular neler? Bağlantılar bazen çok olağan olsa da bazıları çok gizemli değil mi? Yazın, yazın, yazın...
 
Birkaç öneri:
Ben kimim? haritamda özellikle kişilerin çizimlerine, hafızamda bıraktıkları kısa kısa notlara yer verdim. Başlıklar ve şemalar halinde ilerledim.
Ailem (Kağıdın sol bölümü) bölümünde yer alan kişiler:
Ben-eşim(anne-babası-kardeşleri)-çocuk/larım(onun/ların,eş ve çocukları)
Annem-Babam
Kardeşlerim (onların, eş ve çocukları)
Teyze, dayı, hala, amca (onların, eş ve çocukları)
Anneanne-Babaanne-Dedeler
Akrabalık yoluyla tanıdığım diğer kişiler....
Bu listeyi daha da detaylandırmak isterseniz e-devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi- linkinden sorgulama yapabilirsiniz. Ben 1834 yılına kadar olan aile kayıtlarıma ulaştım. Siz de bir bakın. Büyük ailenizde kimler kimler yaşamış. İncelemek eğlenceli, ayrıca aileden birileriyle bu konuda konuşmak da ayrı keyifli oluyor.
Çevremdekiler (Kağıdın sağ bölümü)
Eğitimim ile tanıdığım arkadaşlar
(Anaokul-İlkokul-Ortaokul-Lise-Üniversite)
Mahalleden tanıdığım arkadaşlar
İş arkadaşlarım
Çeşitli kurs, etkinlik... vb gibi birçok yerde tanıdığım arkadaşlar...
Bağlantılarınızı tabiki siz çeşitlendirdikçe çeşitlendirirsiniz.
Tamamlamaya yakın olduğunuzda ise bu listeyi yere serin. Tam ortada ismini yazdığınız kişiye uzaktan bir bakın. Hayatına nasıl bir başlangıç yaptı ve nerede şimdi? Bu süre içerisinde kimlerle tanıştı? Şimdi ne yapıyor?
 
 Bu kişinin listesine kimleri eklemek ya da şöyle bir baktığınızda kimleri çıkartmak istediniz? Listedeki kimler için öyle olsaydı, böyle olsaydı, iyi ki böyle oldu dediniz? Kimbilir nasıl nasıl değişik kombinasyonlar oluştulabilirsiniz bu listedeki kişilerle. Yazın, yazın, yazın...
“Ben kimim?” oyunu ile ilgili yazılarınızı, anılarınızı, önerilerinizi bana e-mail ile gönderebilirsiniz. Paylaşımlarınızı zevkle bekliyorum.Haftaya başka bir eğlenceli oyunla tekrar görüşmek üzere. Hoşça kalın :)
 
*Çıtır Çıtır Felsefe 16 - “Ben ve Başkaları” Brigitte Labbe. Günışığı Kitaplığı

 

 

    

 

 

20-03-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir