Madalyonun İki Yüzü  'Burcu Ertekin Yurdakul'

Madalyonun İki Yüzü 'Burcu Ertekin Yurdakul'

A+ A-

Evli ve bekarlarla ilgili bir söz biliyorum. Bu aralar da sık duyar oldum maalesef! “Bir evlenen pişman bir evlenmeyen” diye:) Bunu duyunca da şu sözleri söylemek istiyorum...Bir çalışan anne pişman bir çalışmayan…

Çalışan anne için zaman yönetimi çok önemlidir. Her şey planlı programlı olmalıdır. Çünkü; hem evde hem işte sürekli bir şeyler yapmak, yetiştirmek zorundadır. Temizliği, yemeği, bulaşığı ve birçok şeyi saati saatine yapmadığında, sonrasında yapacak zamanı olmaz! Bütün işleri karman çorman olur. Hele bir de anne olduktan sonra…. Vay haline! Bunca iş-güç, plan içine bir de çocuğunun ihtiyaçları girer. Ekstra ekstra plan, program! İmkanı varsa bir yakını ya da yardımcı bir bayan imdadına yetişir. Bazı işleri ona devrederek yükünü hafifletmeye çalışır. Tabi ki işi yapmasa da planlamak halen onun görevidir. Bu arada bu sadece aile hayatıyla ilgili olanlar. İş hayatında ise aynısının tıpkısı plan program çalışan anneyi beklemektedir. Hatta iş hayatında bu program aksarsa, eksik kalırsa yaptırımları da olacaktır. Ev hayatında (çekirdek aile ise) eşin ve çocukların kontrol mekanizması olur. Genelde sorumlu olduğun kişi sayısı (üç çocuğun varsa) dört kişidir. İş hayatında ise çalıştığın kuruma bağlı olarak beş kişi ile başlaaar kaç bin kişiye kadar çıkabilir.

Ev hayatında yapılanları raporlama, döküm alma, sunum yapma, yıllık performans notu, karnesi yoktur. En fazla yeniden yapar telafi edersin. Ama iş hayatında eksik ve hatanı telafi etmek bazen uzun zaman alır, bazen de maalesef imkansızdır.

Çalışırken bugün hasta gibiyim, 1 saat yatıp dinlemeyim diyemezsin. Çalışmıyorsan ve hasta gibiysen (aksi bir durum olmazsa) günün bir saatini ya da yarım saatini dinlenmeye ayırabilirsin.

Çalışırken şu işi de haftaya yaparım diye erteleyemezsin. Çalışmıyorsan –belki- aylık yaptığın buzdolabı temizleme işini üç dört gün sonraya erteleyebilirsin. Ama çalışırken aylık raporları aynı gün sunmak zorundasındır. Bunun için de ayrıca aylık raporu en az iki gün öncesinden hazırlamaya başlamış olman lazımdır.

Çalışmıyorsan (ve evde yalnız olduğun bir zaman dilimin varsa) eşini ve çocuklarını gönderdikten sonra geri yatıp iki saat geç kalkabilirsin. Ama çalışırken işe bugünlük iki saat geç gideyim diyemezsin.

3 senedir çalışmayan biri olarak tabiki yoğun ve stresli günler de oluyor evde. Çalışmayan anneler temelli keyif çatıyor demek değil bu. Ama çalışırken ki kadar da zor değil. Daha önce de söylediğim gibi çalışırken ev halkı dışında onca insan var düşünmen gereken.

Çalışmak da çalışmamak da kendine göre iyi ya da kötü yönler taşıyor. Biz hangisini seçtiysek ya da seçmek zorunda kaldıysak o şartlarda mutlu olmaya çalışalım bence. Biz mutlu olalım ki, çocuklarımız da mutlu olsun.

Hangi durumda olursak olalım; asıl derdim her şeyden önce sağlıklı, kendi ayakları üzerinde durabilen, ahlaklı, sorumluluk sahibi, güçlü bireyler yetiştirebilmek, tıpkı bizim gibi, olmaya çalıştığımız gibi :)


Çünkü; biz birer sanatçıyız, en büyük eserimiz de yavrularımız…

08-03-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir