Yeşilçam'a kısa bir yolculuk: Hababam Sınıfı Müzesi 'Zeynep Yıldırım'

Yeşilçam'a kısa bir yolculuk: Hababam Sınıfı Müzesi 'Zeynep Yıldırım'

A+ A-

Geçtiğimiz günlerde Yeşilçam'ın çınarlarından, yeri doldurulamayacak değerlerimizden Münir Özkul'u nam-ı diğer Mahmut Hocamızı ebediyete uğurladık. Meddahlık geleneğinin nişanesi olan Kavuk'un üçüncü sahibi olan büyük duayen iyi ki bu dünyadan geçti. Ömrü boyunca hayatın acı ve tatlı kesitlerini bizlere başarıyla sunan büyük ustanın ruhu şad olsun. 

   
           


Türk sinemasında 400'ü aşkın filmde rol alan büyük ustayı ve onun gibi güzel insanları anmak, güzel hatıralarıyla tekrar buluşmak için Hababam sınıfı müzesine yaptığım ziyareti paylaşmak istedim.

    


Sakin doğası ile bütünleşmiş Adile Sultan Kasrından içeri girdiğimizde sol tarafta karşılıyor bizi Hababam sınıfı, sol duvarında Hababam Sınıfı'na Hoş geldiniz yazısı ile. Yazınının hemen altında hatırladığımız güler yüzü ile Hafize Ana'nın silikon heykeli yer alıyor. Müzenin ilk zamanlarında biri tarafından alındığı söylenen zilin eksikliği hemen göze çarpıyor.

  


Sıralarda yazar Rıfat Ilgaz, yönetmen Ertem Eğilmez ve Hababam sınıfı öğrencilerinin fotoğraflarından kartonetler yer alıyor. Gayet tabi sıraların üzerinde gezen Kül yutmaz görseli. Sınıfın sağ tarafında Güdük Necmi'nin sobanın içinde Mahmut Hoca'ya yakalandığı sahne silikon heykelleri ile yer bulmuş. İnek Şaban karakterinin de silikon heykeli sırasına yerleştirilmiştir.

         
 

Şimdilerde Mahmut Hoca ve Hafize Ana heykellerinin karakterlere benzememesi ve ziyaretçiler tarafından yıpranması sonucu kaldırıldığını, Güdük Necmi ve İnek Şaban'ın heykellerinin de daha benzer halde yenilendiğini okudum. Eksikleri olsa da Hababam sınıfı Hafize Ana, İnek Şaban, Damat Ferit, Güdük Necmi ve Mahmut Hoca anılarımız ile yüzümüzü gülümsetmeye yetiyor. Ayrıca sınıfta bulunan afişler ve fotoğraflar da anılarımızı tazeler samimiyette.

Bu sınıfta 1975 yılında Hababam Sınıfı, 1976 yılında Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 yılında Hababam Sınıfı Tatilde filmlerinin çekilmiş olduğunu girişinde asılı tabelada görüyoruz. Sınıftan çıktığımızda gördüğümüz ihtişamlı merdivenler Hafize Ana'nın zil çalarak koşmasıyla bildiğimiz merdivenler. Hababam Sınıfı Uyanıyor filminin başındaki içimizi ısıtan gülüşüyle.


         


Özlenen bu nostaljik ortamı daha fazla yaşamak isteyenler için Kasrın içinde bulunan Müzeyyen Senar'dan Benzemez Kimse Sana ile karşılanabilecekleri sakin restoranda yemek yemek iyi fikir olabilir. Kasrı çevreleyen huzurlu koruda yürüyüş yapmak da şiddetle önereceklerim arasındadır. Bütünüyle yaşanılası bir atmosfer.


       


 Özlemle... 
19-01-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir