Güneşin Mutlulukla Çok Alakası Var! - Zehra Sarı (Yüksek Biyolog / Eğitimci)

Güneşin Mutlulukla Çok Alakası Var! - Zehra Sarı (Yüksek Biyolog / Eğitimci)

A+ A-

Kendimi bildim bileli güneşli günleri çok sevmişimdir  ,sanki o sabah uyandığımda güneş bana merhaba hanımefendi derse o günün çokta kötü olmayacağını düşünürüm sarı saçlı koca gülüşlü o tombul güzellik bana hep umut vermiştir .

Kış geldi mi bir de üstüne kar yağdı mı içim daralır belki de çocukluk aşkımla kar topu savaşı yaptığım, kafama attığı kar topu yüzünden gözümün şiştiği ve onu artık eskisi gibi sevemeyeceğimi anladığım o talihsiz gün gelir aklıma ve kulaklarımda o  dize …

Kardır yağan üstümüze geceden,

Yağmurlu, karanlık bir düşünceden,

Ormanın uğultusuyla birlikte

Ve dörtnala dümdüz bir mavilikte .

Kar yağıyor üstümüze, inceden. (Ahmet Muhip Dranas)

Büyüdükçe konunun aşkla, şiirle alakasının olmadığını daha iyi anladım ben kışı sokakta üşüyen hayvanlardan dolayı sevmiyordum, kar ayazında elleri üşüyen simitçi amcadan dolayı çamurda kağıt toplayan kardeşten dolayı sevmiyordum, evi olmayanların sanki kışın sokağı da yoktu!

Hem kış günü kütür kütür  eriği kokulu çileği o sulu sulu domatesi nerden bulacaktım. Güneş  demek benim için adım başı piknik demek bir bardak çay bir parça ekmek bir de peynir domates ve bana gülümseyen güneş ;düşününce siz de mutlu oldunuz değil mi?

Ben böyle olayın duygusal yönüyle ilgili çene çalarken aslında tıbben de güneşin faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalarda güneş beynimize mesaj yolluyor  . Uyan artık, kaldır kendini yerinden enerji vakti diyor. Tam bu anda moral düzelten hormonlar "serotonin", "noradrenalin" ve "dopamin" salgılanması hızla artıyor.

Güneş sayesinde kanımızda oksijen üretimi hızlanıyor bu da dolaşımı hızlandırıp öğrenme düzeyimizi arttırıyor. İsterseniz bir deneyin moraliniz mi bozuk ,bir sorun mu var problemler aldı başını gitti mi çıkın açık havaya bir on dakika güneşle dertleşin eminim döndüğünüzde sorunlar daha kolay hallolacaktır.

Yıllar önce tez çalışmam için  Ankara Ayaş bölgesinde arazi çalışması yaparken bir teyze ile tanışmıştım güneşe oturmuş en az güneş kadar içimi ısıtan sakin gülüşüyle beni izliyordu .Tez çalışmam etnobotanik olduğundan yöre halkından yöresel ne kadar şey öğrenirsem o kadar önemliydi benim için.

Her gün güneşe çıkıp 40 dakika güneş banyosu yaptığından ve bir şişeden bahsetti .Cam şişenin içerine organik güle oynaya gezen tavukların yumurtalarının kabuklarını havanda dövüp koymuş, üzerine ise zeytinyağı ekleyip bu şişeyi güneşe koyup 3 gün bekletiyorlarmış ve yeni doğan bebeklerin eklem yerlerine sürdüğünüzde kemiklerin güçlendiğinden ve bu bebeklerin hep uzun boylu olmasından bahsetmişti kendisi de bu karışımı ağrıyan yerlerine sürüp güneşte beklermiş “GÜNEŞ VARSA ŞİFA VAR, GÜNEŞ GİREN EVE DOKTOR GİRMEZ A GIZIM “dedi

Tıbben güneşten salınan ultraviyole ışınlar sayesinde ise d vitamini oluşuyor buda kemiklerimizin daha güçlü olmasını sağlamakta.

Bu durumda ne diyoruz güneşsiz kalmayalım güneşi nerde ne zaman görsek sevgiyle karşılayıp sohbet edelim,sabah gördüğümüz her gün ışığı yeni bir güne umut değil mi zaten…

Benim gibi güneş enerjisiyle çalışan herkese selam olsun!

06-01-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir