Beşikten Mezara - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Beşikten Mezara - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

  Türkiye’de her 100 çocuktan 15’i 18’inden önce evlendiriliyor. Berdel, beşik kertmesi gibi adetler kız çocuklarının adeta darağacı oluyor. İpi anne asıyor tavana, çocuğu da baba…

  Şanlıurfa’nın fakir bir köyünde yaşayan 11 yaşındaki Ünzile, bundan yıllar evvel koyun karşılığında bir mal gibi satılıyor. 12 yaşında anne olan küçük kız, çaresizce çocuklarına bakıyor, dayak yiyor, sesini çıkaramıyor. Aysel Gürel’in çok etkilenip adına şarkı yazdığı zavallı Ünzile, üstüne kuma getirilmesin diye sekiz çocuğuyla beraber kaderine mahkum ediliyor. Amcasının oğluyla,  babasının borçlu olduğu adamla, beşik kertmesi ile değiş tokuş usulü yapılan evlilikler bu toprakların, bu kültürün ürünü…

  Sürüye, tarlaya, paraya, satılan küçük çocuklar yıllar geçse dahi içler acısı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk yaşta evlendirdiğimiz yetmezmiş gibi, gelecek hayatını da mahvediyoruz kadınlarımızın.

  “Gece orada ne yapıyormuş, neden onu giymiş, kadın kısmının orada işi ne ? “diye bahanelerle ayıbımızı örtmediğimiz bir gün geçmiyor. Duyan duyulmayan nice; genç, yaşlı, evli, bekar kadınlar taciz, tecavüz, şiddet görüp seslerini çıkaramıyorlar.

  Suçluya af dileyip mağdura kulp bulduğumuz her geçen gün vicdandan yoksun, merhametten habersiz insanlar haline geliyoruz. Halk susuyor, devlet görmüyor, gören körleşiyor. Özgecan Aslan, Aylin Sözer, Pınar Gültekin ve daha niceleri canice öldürüldü. Haberlerde duyduk, “tüh!” dedik, üzüldük; ama “gece ne işi varmış orada?” demekten vaz geçemedik. Kadınların kaderinin böyle olduğunu normalleştirdik, kalpsizleştik, duymadık, görmedik, bilmedik… Katili unuttuk, kadını gömdük, suçu kapattık ama durduramadık. Haber bülteni bitti ama sevgilisi, annesi, kardeşi öldürülen ailelerin acısı dinmedi. Yıllar geçse de kadınların yaşadıkları bitmedi, yalnızca şekil değiştirdi. Ezilmekten, dövülmekten, evlendirilmekten kurtulamayan Ünzile ve daha nice hemcinsim; yaşanacak ne çok anı, mutluluk, sevinç vardı size layık görülmeyen.

  Yaşananları görüp duyup da müdahale etmeyen, engel olmayan herkesin yaşam borçlu olduğu kadınlardan hepimiz adına özür diliyorum.

 


Kaynakça

Yazı görsel: unsplash.com

23-03-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir