Ne Geçmişte Ne Gelecekte-Ceren Arslan (Sosyolog)

Ne Geçmişte Ne Gelecekte-Ceren Arslan (Sosyolog)

A+ A-

Şu anda neredesiniz? Geçmişte mi, gelecekte mi? Aklınız hangi hatada takılı kaldı mesela ya da hangi söylenememiş, eksik kalmış sözde. Yoksa yaşanmasını düşlediğiniz yarınlara mı kafa yoruyorsunuz. Oysa ne geçmiş ne gelecek sadece bugün var ve bugünün içinde kaçırdığımız bir an var.

Zaman denen şey o kadar hızla akıp geçiyor ki durup soluklanmaya bile zor vakit buluyoruz. Bulduğumuz o vaktin çoğunu ise ya geçmişimizdeki olumsuzlukları tekrar tekrar düşünerek ya geleceğin ihtimallerini planlayarak geçiriyoruz. Elbette insan geçmişinden ve geleceğinden bağımsız var olamaz fakat bunları didik didik etmek kişiyi psikolojik olarak oldukça yıpratır. Hayat zaten kendi başına yeterince yorucu iken biz de böyle yaparak işleri biraz daha güçleştiriyoruz sanki. Öncelikle yaşamımızın bütün detaylarını kontrol edemeyeceğimizin farkında olmalıyız. Her şeyi kontrol edebilecek, geleceği önceden görebilecek süper güçlerimiz henüz yok. Eğer olsaydı da yaşamın heyecanı biraz kaçabilirdi. Bu merakla okuduğun kitabın sonunu bir arkadaşının ağzından kaçırması, izlemeyi düşündüğün güzel bir film hakkında spoiler yemek gibi tatsızlık yaratabilirdi. Sonuçta hayatın bilinmezliği, öngörülemezliği onun en büyük özelliği.

 

Kafamızdaki geçmiş ve geleceğin çatışmasından an'ı kaçırıyoruz. Sonra o keyifsiz geçen her an geçmişe ekleniveriyor. Tatsız ve tuzsuz bir anı olarak. Halbuki o anda olduğunun, elinde o andan daha kıymetli hiçbir şey olmadığını anlasan kendini akışa bırakırsın. İnsanın, her zaman mutluluk verici durumlar yaşamadığı da bir gerçek, neticede mutsuzlukta dünyaya dair lakin eline mutlu bir an geçerse onu sonuna kadar yaşamalı, zihni sadece şimdiye açmalı. Zamanı kıyısından köşesinden yakalamaktansa, geçmiş ve gelecek arasında düğümlenmektense şimdinin merkezinde durmak en iyisidir. Ya siz hangi zaman dilimindesiniz?

 

Bazen hayatı fazla kurcalamadan olduğu gibi akışa bırakmak, anın tadını çıkarmak gerekir. Ötesi berisi yok sadece şimdi var bunu biliyorum. Misal ben tam şu anda bir fincan kahvemle sizin için bu yazıyı yazıyorum. Saat gece 05:18. Sıradan ama ilhamın geldiği bir anımdayım. Muhtemelen sizde şu an yazımı okuyarak kendi anınızdasınız ve umarım güzel geçiyordur.


Kaynakça

Görsel: www.pexels.com

20-04-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir