Kaçak Hayatlar - Azer Sude Akçay (İletişim Bilimleri - Öğrenci)

Kaçak Hayatlar - Azer Sude Akçay (İletişim Bilimleri - Öğrenci)

A+ A-

Sabır, insanın kendini fark etmesini sağlayan en önemli his bence. Kimi zaman kişilerden;  kimi zaman başımıza gelen olaylardan ötürü zorlandığımızı hissediyoruz. Aynı zamanda uç noktalarımızı keşfediyoruz. Sınırlara yaklaşırken adrenalin, korku, heyecan, çarpıntı, titreme her şey pik yapıyor. Ve sonrasında şiddet fikri beliriyor. Sanki tek kurtuluş oymuş gibi görünüyor. Oysaki o anda birkaç adım sonrasını düşünebilsek sonun pişmanlık olduğu açık ve net bir şekilde ortada.

Özellikle toplu yaşam alanlarında bu durumlar ile karşılaşmak muhtemel. Ve en çok da sabrının son demlerine kadar sömürüldüğü tartışma anlarından sonra özel alana ihtiyaç duyuyor insan. Özel alanı yaratmak için başka karakterlerin yaşamlarını çalıyorsun çoğu kez. Benim çaldığım yaşam genelde roman karakterlerinin yaşamları oluyor. Kimi zaman cinayet büroda çalışan bir polis memuru oluyorum, onunla katili bulmaya çalışıyorum, maktulün yakınlarını sorguluyorum. Kimi zaman da Tanrılar ve Devlerin savaşına şahit oluyorum. Zeus’un yerine koyuyorum kendimi, hükümdarlığıma sahip çıkmak için elimden geleni yapıyor, hırslanıyorum. Zor anlarda sığınıyorum kaçak hayatlarıma. Deneyimliyorum her şeyi. Bunları yaparken çevremde olup biten ne varsa uzaklaşıyorum. Anı durduruyorum ve bu insanın elde edebileceği nadir mükâfatlardan biri. Acaba “ben bunu hak edecek ne yaptım?” diye düşünmeden edemiyorum.

Ayrıca çok okuyan mı, çok gezen mi bilir klişesine de bir cevap vermiş oluyorum. Tabii ki çok okuyan bilir. Çünkü her yeni karakter ile birlikte yeni duygu, yeni kişiler, yeni olaylar, yeni aşklar, yeni mekânlar; geziyorum, tanıyorum, hissediyorum. Bana tekrar tekrar insan olduğumu hatırlatıyor.

Ve bu anlatılanların hepsini gerçekleştirmek için vakit ayırmak, sabretmek gerekiyor. Okumak gerekiyor. Sadece okuma eylemini gerçekleştirmek de yetmiyor, üzerine düşünmek, belki araştırma yapmak, haritadan mekâna bakmak, görsellerde gezinmek gerekiyor.

Koşulsuz, şartsız seni kabul eden, moralini yerine getiren, farklı dünyaları deneyimlemeni sağlayan ve bunları beklentisiz yapan şeydir; kitap.

 

 

 

12-03-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir