Bir Orta Sınıf Buhranı: C Blok - Kubilay Ergün (Sinema Yazarı)

Bir Orta Sınıf Buhranı: C Blok - Kubilay Ergün (Sinema Yazarı)

A+ A-

Sinemamızın en önemli auteur yönetmenlerinden biri olan Zeki Demirkubuz’un ilk uzun metrajlı filmi C Blok, 1980 Darbesi sonrası dönüşüme uğrayan Türk toplumu içindeki orta sınıfın sıkıntılı yaşamına kasvetli bir ayna tutmaktadır. Yalıtılmış bir apartmanın etrafında anlatı oluşturan filmin ana öğesi kronik bir sıkıntı içine hapsolmuş, bitmez tükenmez melankolik bir ruh halidir. Öyle ki filmin biçimi de izleyiciye bu konumda bir perspektif sunmaktadır. Güneşin olmadığı, sürekli yağmurun yağdığı ve kapalı bir hava temasında gösterilen sahneler, oyuncuların mutsuz ve kasvetli halleri izleyiciyi hüzünlü bir melankoliğe çekmektedir. Ana karakter olan Tülay ise bu melankoliğe neden olan kişidir.  

Kamerasını tıpkı bir şairin ve romancının kalemini kullandığı gibi kullanıp kendine has anlatıcılığı ile karşı mitler oluşturan Demirkubuz bu ilk filminde gelenekselleşmiş temsillere karşı temsiller oluşturmaktadır. Filmin baş karakteri olan Tülay geleneksel ev kadınlarının aksine bağımsız bir kadın olarak inşa edilmiştir. Sürekli olarak arabasıyla tek başına gezmesi de bu inşayı destekler ve güçlü bir kadın imajı yaratır. Karamsar bir ruh haline sahip olan Tülay, bu durumdan çıkmak için bir yol arar. Bu çıkışın anahtarı ise apartmanın kapıcısının oğlu olan Halit’tir. Halit sessiz hatta hemen hemen hiç konuşmayan bir eşya rolündedir. Burada karşımıza çıkan ilk karşı mitlerden biri de işte budur. Hem Tülay hem de ev temizlikçisi, Halit’i kendi arzuları çevresinde bir cinsel eşya olarak kullanmaktadır. Geleneksel sinemamızın cinsel objeleri kadınlardır, ama Demirkubuz bu inşayı yıkarak kendi anlatısına uygun yeni bir temsil inşa eder.

Tülay içinde bulunduğu yaşamdan memnun değildir. Sürekli olarak bir heyecan ve değişiklik aramaktadır. Bir gün evine girerken Halit ile evin temizlikçisini kendi yatağında sevişirken görür ve içinde doğan arzu o an tüm hayatını sarıp sarmalar. Kadın karakterlerin daha faal erkek karakterlerin ise pasif olduğu filmde önümüze çıkan başka bir çarpıcı temsil ise Tülay’ın Halit’e tecavüz etmesidir. Yönetmen bu sahnede izleyici de bir tecavüz fikrinin oluşması için geleneksel olarak sinemamızın en temel yöntemlerini tam tersine kullanmaktadır. Tülay, Halit’i duş alırken seyretmektedir. Ardından ise ikisinin seviştiklerini görürüz ve daha sonra Halit çıplak bir şekilde yatarak kamera karşısında önümüze çıkar. Tülay ise tıpkı tecavüz sonrası erkeklerin yaptığı hareketlerin aynısını sergilemektedir.

C Blok, Türk sineması içinde başlayan büyük bir karşıtlar zincirinin ilk halkasını oluşturmaktadır. Zeki Demirkubuz sonraki birçok filminde de bu karşıtlar zincirini kendine has diliyle anlatmaya da devam edecektir.

 

 

13-02-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir