Genç Yaşta Dünyaya Açıl !  'Tuğçe Çayırgan'

Genç Yaşta Dünyaya Açıl ! 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Yaz tatiline ne kaldı şurada? Toru topu 3 ay.. Bu yaz diğerlerinden farklı olsun istiyorsan,  yeni yerler, başka ülkeler keşfetme arzuna ekonomik sebepler gölge düşürüyorsa bu içerik tam da sana göre genç okur. Daha yazının giriş bölümündeyken sana güzel bir haberim var !

Hani pasaport çıkartmak çok zor bir iş sanıyorsun ya , hiç de değil . Eğer 25 yaş ve altı bir öğrenciysen bil ki öğrencilerden harç bedeli alınmıyor ! Sadece cüzdan bedeli  ödüyorsun . Şimdi online pasaport randevunu al , biyometrik fotoğrafını çektir , randevu günü fotoğrafınla git başvurunu yap ve bir hafta sonra pasapotun adrese teslim . İşte bu kadar kolay !

Pasaportu aldık . Şimdi sıra geldi uygun bir program bulmaya . Benden sana tavsiye ; öncelikle gitmek istediğin bölgeye ve amaca karar ver ve ona göre araştırmalarını yap . Ben bu araştırmaları yaparken neler buldum beraber bakalım .

INTERRAIL

                                         

Muhtemelen duymuşsundur interrail pass tren biletini . Avrupa’da 30 ülkede geçerli bu biletle , geçerlilik süresi boyunca dilediğin gibi seyahat edebilirsin. Tüm ipler sende . Tek yapman gereken kendine bir rota çizmek .

Ayrıntılı bilgi için : http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/interrail

ERASMUS  +
                              

Erasmus denince aklınıza ilk gelen program , üniversite öğrencilerinin bir Avrupa ülkesine , bir veya iki dönem kalmak için öğrenci sıfatlarıyla gittikleri program olabilir . Hatta bir kısmınız Erasmus programında ayrıca staj hareketliliği olduğunu da bilir . Bunların yanı sıra , erasmus+ Avrupa Birliği’nin en geniş kapsamlı projelerinden olmakla birlikte başka hareketlilikleri de içerir . Mesela;

 Avrupa Gönüllü Hizmeti ‘ (AGH) :  Bu hizmet kapsamında sosyal içerikli bir projede siz gönüllü çalışırken , bir yandan yol ,konaklama , yemek masrafları , dil eğitimi ve  cep harçlığı Ulusal Ajanlar tarafından karşılanır. Hangi ülkede ve hangi programda gönüllü olacağınıza karar verdikten sonra tek yapmanız gereken size en yakın akredite kuruluşu bulmak .

Ayrıntılı bilgi için : http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/%C3%B6%C4%9Frenme-hareketlili%C4%9Fi/avrupa-g%C3%B6n%C3%BCll%C3%BC-hizmeti

‘ Salto Training Course ‘ :’The Power of Non- Formal Education , Understanding and facilitating individual and group learning processes , Advanced Training on Quality in Romania ‘’ gibi farklı başlıklar altında açılan ve Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen bu birkaç günlük kurslara katılarak , ulaşım ve konaklama masrafları olmaksızın gittiğiniz şehrin tadını çıkarabilir ve aldığınız eğitimleri gururla CV ‘ nize ekleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve açılan kursları takip etmek için : http://www.ua.gov.tr/programlar/t%C3%BCm-programlar%C4%B1n-duyuru-ve-etkinlikleri/

WORK and TRAVEL
                          

Genç yaşta Amerika’ya gitmenin en kolay yolu .! Adı üstünde ‘’çalış ve seyahat et ’’. Aracı bir şirketle anlaşıp , hatta erken kayıt fırsatından yararlanılıp gidildiği takdirde , şirkete ödediğiniz paranın bir miktar fazlasını Amerika’da çalışarak kazanma şansınızın dahi olduğu program .

WORK and HOLIDAY
                                              

Bu program tam da Avusturalya’ya gitmek isteyenlere göre. 18 – 30 yaş arası en az ön lisans öğrencisi / mezunu olan kişilerin , yeterli İngilizce seviyesinde olduklarını kanıtlamaları halinde 12 aya kadar Avusturalya’da  iş deneyimi elde etmelerinin yanı sıra , 4 ay eğitim – 8 ay tatil şeklinde de bu programdan yararlanmaları mümkün. Vize süresi bitmeden bir kez daha bu vizeye başvurup , 1 yıl daha uzatabilme imkanı sunan program denemeye değer.

Ayrıntılı bilgi için : http://turkey.embassy.gov.au/anka/Work-Holiday-Visa.html

 

AVRUPA GENÇLİK OTOBÜSLERİ

                        

İlk yazımda bahsetmiştim , ilk defa 2013 ‘te yurtdışına çıktığımda ben de bu turlardan birine katıldım . (Summerbreak) Ve kesinlikle hayatımın en güzel deneyimlerinden biriydi. 80 küsür genç , İstanbul’dan yola çıkarak Yunanistan ‘a , oradan gemiyle İtalya’ya ve İtalya’dan Fransa ve Barselona sahil şeridini otobüsle 15 günde gezdik . 15 günde 11 şehir gezdiğimiz bu turun başka rotalar isteyenler için uygun fiyatlı farklı alternatifleri de mevcut.

Ayrıntılı bilgi için : tugce@medyacuvali.com

Bu adrese mail atmanız halinde , sizlere detaylı bilgileri aktarabilirim . Seyahatiniz bol olsun.

05-03-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir