Kendi tuzaklarımız - Merve Doğanlar (Psikolog)

Kendi tuzaklarımız - Merve Doğanlar (Psikolog)

A+ A-

Tolstoydu sanırım; mutlu ve mutsuz insanların sadece ızdıraplarının farklı olduğunu söylüyordu.Temelde bu varsayım bana kalırsa doğru.Mutluluk ve mutsuzluğu ayırıcı kılan özellikler genelde olumsuzlukların varlığı ile değil,bizim onları nasıl yordadığımızla ortaya çıkıyor.

Çabalamak,özümsemek,başkalaşmak,toparlanmak hayatın içinden çıkarıp kendimize ve başkalarına sunmak zorunda olduğumuz kodlar ama insan bu ya ; Kendisi için zor olan bu yolu başka bir zorlukla aşmaya çalışıyor.O da şöyle kalıplarla geliyor : “Ancak hayatım ve ilişkilerim düzenli olursa iyi olurum” - “Ancak bir evim olursa kendimi mutlu hissederim” - “Ancak evlenirsem ehliyet sahibi olurum”-“Ancak bunu atlatırsam iyi olacağım”-“ve ancaklar huzurumuzun kökünü kurutana kadar devam edip gidiyor.Oysa hayatın ancaklarla bir mütabakata vardığı görülmemiştir.Hayatın masasına koşul koyduğunuzda bulacağınız tek şey sadece edilgen olmaya razı olmak olur.

 

Edilgenlik de daimi bir kıyas,muharebe gibi görülen yaşam stili ile kendi hayatınızın prangalarını döşeyip, durur.

John Gottman tam da buraya layık bir sözle şöyle der : “ Ne zaman üzüntü hissetsem anlıyorum ki biraz yavaşlamam ve yaşamımda olan bitene dikkat kesilmem, neyi kaçırdığımı bulmam gerekiyor. “

Böyle de bir bakış da var dedirten cinsten,öyle değil mi?

İnsan mutsuzluğunu bir başka değiştiremeyeceği mutsuzluk nesnesi(yaşadığı bir kayıp,olay,bozukluk) ile dirençli halde tutarsa o derece büyük resimde mutlu olma olasılıklarını tüketiyor.Burdaki mesele , acılara ya da yaşananlara kayıtsızlık değil,tam aksi onların varlığını geçmişle değil şimdi ile harmanlamak.

Şimdiyi ve geçmişi yaşamak zor kabul ediyorum fakat gelecek için de aynı zorluğu sırtlanıp yeni bir şimdiye götürmek daha zor.

Ayırt etmeler düşsün nasibimize..

 

29-11-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir