Tante Rosa Coffee Garden  - Zehra Yalçın (Gazeteci)

Tante Rosa Coffee Garden - Zehra Yalçın (Gazeteci)

A+ A-

Kafenin bulunduğu bina, Sevgi Soysal’ın bir dönem yaşadığı ev olduğu 1968 yılında yayımlanan ‘Tante Rosa’ kitabından esinlenerek bu isim kafe sahipleri tarafından anlamlı  bütün oluşturduğundan dolayı  uygun görülmüş ve yazarın yaşadığı binada yazdığı kitabın ismiyle tekrar hayat bulması  önemli bir detay olmuş.

Yeşil renkli üç katlı binanın ilk katı ve bahçesi kafeye ait. Balkonunda rengârenk çiçeklerin bulunduğu bahçesinde kocaman köklü ıhlamur ağacının yer aldığı huzur dolu bir yer. Bahçesine yerleştirilen masa ve sandalyeler açık havada oturmak için güzelce değerlendirilmiş bir alan. Giriş kısmında sipariş verebileceğiniz ve üst katında keyifle vakit geçirebileceğiniz yerler mevcut.  Mekandan içeri girdiğinizde sizleri öyle şaşalı bir gösteriş karşılamıyor. Oldukça sadelik içerisinde döşenmiş  kırmızı ve yeşil renklerin kullanılması da ekstra farklı bir hava katmış.  Kullanılan masa ve sandalyeler klasik tercih edilmiş  oldukça abartıdan ya da tek düzelikten kaçınılarak farklı bir samimi ortam havası yakalanmış. Kırmızı renkli duvarlara asılan tablolar ve çerçeveli resimlerle bir bütün haline getirilmiş. Masaların üzerlerine konulan abajurlar çiçek detayları ise ekstra minimal görüntü kazandırmış. Ayrıca Sevgi Soysal’ın Tante Rosa kitabından alınan alıntılar duvara asılan çerçevelerin içinde yazılarak yer verilmiş bu da kafenin ismiyle bütünlük sağlamış.

 

 

Tante Rosa Caffee Garden, her ne kadar kafe olarak görünse de aslında yaşanmışlıkların ve anıların olduğu bir yer, aslında gelen konukları bir müzede  gibi ya da eskiye götürmüş  gibi hissettirebiliyor. Sevgi Soysal  ilk kitabı olan ‘Yürümek’  romanını bu binada yazdı. Binanın bahçesinde, evinin odalarında veya balkonunda yazılan kitabın oluşturulduğu yeri şuanda gezme fırsatı buluyorsunuz. Özellikle  ‘Yürümek’ adlı romanla beraber Tante Rosa’ya gitmek orada oturup romanı okumak ekstra anlamlı bir hale geliyor. Sevgi Soysal’ın adım attığı her yerde şuan bulunmak çok farklı duygular içinde hissettiriyor, sanki geçmişe Sevgi Soysal’ın yaşadığı anlara gidiyorsunuz. Bahçesinde bulunan ağaçların altında oturduğunuzda, balkonda veya evin içinde gezerken, kitabını burada yazdı burada yaşadı diye düşünerek farklı bir atmosferin içinde olmanızı sağlıyor.

 

 

Kafeye dönüştürülen binada en çok dikkat çeken yerler bahçe ve balkon kısmı. Kırmızı pencere ve kapı çerçevelerinin içinden görünen yeşil ağaçlar umudu ve huzuru simgeleyen bir görsel gibi karşınızda duruyor. Alt kattan içeceğinizi alıp üst kattaki balkona çıkarak kitap okumanız veya kendinizle baş başa kalabilmeniz için çok güzel bir yer. Bahçe kısmının düzenlenmesi arkadaşlarınızla keyifli sohbetler eşliğinde vakit geçirmeniz için ekstra uygunluk katmış. İlkbahar ve sonbahar aylarında özelikle bahçede zaman geçirilmesi çok güzel oluyor. Tante Rosa’nın bahçesinde şehrin yoğunluğundan ve kalabalıklığından sıkılmış bir haldeyken bir mola vermek sessiz sakin ve huzurlu bir zaman geçirmek sizin için ekstra bir dinlenme alanı sağlayacaktır.

Kendinizle baş başa kalmak istediğinizde kafanızı dinlemek istediğinizde veya sırf açık havada kitap okumak isteyenler için en başta tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Toplu arkadaş grupları için birleştirilen masalarla bir oda size ayrılabilir. Toplantılar için odalar ve alanların mevcut olması gelen misafirlerin kendilerinin tercih etmesi çok ayrı bir güzellikte düşülmüş.

 

 

İşletme sahibinin ve çalışanlarının güler yüzlü olması, gelen misafirlerle sohbet etmeleri ve  mekan hakkında bilgiler verilmesi sizleri tanıdığınız birinin yerine gitmiş gibi samimi bir ortam oluşturuyor. Tante Rosa, alışılmış mekanların dışında bir atmosfere sahip bir yer. Her mevsim ayrı bir güzellikte sessiz sakin ve bir o kadar da huzurlu.

Yaşanmışlıkların ve anıların olduğu bir mekanda oturup kahve içmek oldukça farklı duygulara sürüklüyor sizleri. Özellikle sonbahar mevsiminin geldiği bu aylarda Tante Rosa’da vakit geçirmek ekstra anlamlı hale geliyor.

 

Adres: Kavaklıdere, Barbaros Mahallesi, Abay Kunanbay Cd. No: 28/1, 06680 Çankaya/Ankara

Çalışma saatleri: 10.30 -23.00

30-09-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir