Gerçekliği Kazanmak - Sinem Elci (Sosyolog)

Gerçekliği Kazanmak - Sinem Elci (Sosyolog)

A+ A-

Hayat içinde bulunduğumuz birçok karmaşanın ve düğümün iç içe olmasından oluşur. Bizler bu karmaşa içinde hem bireysel hem de sosyal olarak değişimler yaşarız. Bize sunulan ya da bizim istediğimiz her şey birer karmaşadan meydana gelir. Aslında bizlerin baktığı ile gördüğü şeyin aynı olmaması gerçeklik unsurunun bizler için de farklılık kazanmasındandır. Gerçeklik dediğimiz çok farklı düşünmeye gerek olmayacak kadar somut olan aslında hakiki olandır. Felsefi bakış açısı ile bakacak olursak gerçeklik algımız bizim olaya karşı bakışımızı da değiştirir. Aslında bizlerin olaylara ve durumlara bakış açısının farklılaşma sebebi insanlık olarak da çeşitlilik göstermemizdir. İnsanlık olarak sürekli bir ilerleme göstermiş görünüyor olsak da aslında günümüz dünyasında bu ilerleme de bir duraklama olduğunu bilmekteyiz. Hem yaşam içerisinde hem de sosyal olarak birebir etkileşim yaptığımız anlarda bu duraklamanın izleriyle karşılaşıyoruz. Toplumun her kesiminin içinde olduğu bu durum bizlere göstermiş olduğu bir yansıma aslında. Bizler bu yansımalar doğrultusunda hareket ettiğimizde karşımıza çıkan tablo çok da iç açıcı değil. Birçok açıdan değişimlerin ve ilerlemenin kaydedilmediği ve aslında süregelen bir yaşantı olduğu görülmektedir. Bu durumun değişmeden ve geçmişten ileriye aynı şekilde aktarılması aslında durdurulması gereken bir durumdur.

Yaşam bizler için sunmuş olduğu karmaşayı beraberinde çözümler sunarak bizler için yaşanılır hale getiriyor. Gerçek ve belki de hayal dediğimiz ama içerisinde yer aldığımız yaşam bizlere sorgulama ve düşünme fırsatı sunmaktadır. Biz insanlar olarak bu karmaşa da kendimiz için iyi olanı bulma amacı ile hareket ederiz. Burada asıl olanın kendimiz olduğu ve herkesin kendi gerçekliğini kazanmak için girmiş olduğu bu düşünce dünyası karmaşanın kendisidir. Algılarımız ve yaşam tarzımız insanlık doğasında sürekli olarak değiştiği için bizler bunun farkındalığını tam olarak benimseyemiyoruz. Asıl olanın ne boyutta bizlere yansıdığını ve gerçekleştirdiğimizin bizlere nasıl fayda sağladığını sadece tecrübe edinerek öğrenebiliyoruz.

Gerçekliği anlamak olarak başladığım yazıya bunu nasıl hayatın içinde bulabileceğimizi ve görmekle bakmanın, yaşamakla tecrübe etmenin arasında nasıl uçurumlar olduğunu göstermek istedim. Kazanılan yaşam tecrübeleri bizlere belki de gerçek bir kazanılmış zafer duygusu hissettirmese de bu duygunun ilerleyen dönemlerde bizlere geri dönüşü olduğunu bilmeliyiz. Her davranışımız ve yaşama tercihimiz biz insanların sosyal olarak karar verebilme ve bunu da hayata geçirebilme durumunda bir bilinmezlik olsa da bu sadece bizlerin sığınmış olduğu bir durumdur. Ne kadar yaşam bilinmez ve tahmin edilemez olsa da insan olarak bizler bazı gerçeklik kazanımlarında bunun böyle olmadığını biliriz. Hayatın içinde karşılaştığımız ve sürekli soru işaretleri içinde kaldığımız, bilinmezliği yaşadığımız durumlarda bile aslında gerçekliği görmemiz çok da zor olmamalıdır. Kendi benliğimizi ve yaşantımızı iç içe bir durum haline getirebildiğimizde o zaman asıl olan gerçekliği de kazanmış oluruz.


Kaynakça

https://www.istockphoto.com/tr/foto%C4%9Fraf/mutlu-kad%C4%B1n-do%C4%9Fada-g%C3%BCn-bat%C4%B1m%C4%B1nda-s%C4%B1rt%C4%B1-ile-ayakta-gm1181135204-331148350

08-12-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir