Bir Buket Hayalperest Başlangıç 'Buket Karabay'

Bir Buket Hayalperest Başlangıç 'Buket Karabay'

A+ A-
Merhaba, “Bir Buket Hayalperest” köşesindeki yazılarımla birarada olacağım, neşeleneceğim, bana gönderdiğiniz yazılarınızla keyifleneceğim hayalperest paylaşımcım.
Bu heyecanlı sürece ilk olarak “Büyüklere oyunlar” serisiyle başlangıç yapıp sizinle tanışacağım. Bundan sonraki süreçte nasıl bir macera içerisinde olacağız ben de sabırsızlıkla bekliyorum.
Bir adım, bir başlangıç yolculuğu başlatır. Başlangıçlar herkes için heyecanlı ve bir o kadar sancılı bir süreci içerir. Benim için de öyle. Heyecanlı kısmı yeni yeni fikirler gelir şu da olsun şunu da yapabilirim dersiniz. Araştırma yaparsınız, kafanız binbir düşünceyle dolup taşar. Bu fikirlerle çevrenize baktığınızdan aradıklarınızı bulmanız, onları görmeniz hiç de zor olmaz. Hey buraya bak diye göz kırpar adeta bütün her şey. Fikirlerinizi konuşmak istersiniz. Arkadaşlarınıza, eşe dosta haber edersiniz konuşma aralarında. Bazen bu heyecan o kadar yükselir ki sohbet ettiğiniz kişi size başka bir konu açsa da onu dinlememişsinizdir, konuyu yine o fikre getirmişsinizdir, böyle de olabilir mi diye kafanızdakini anlatmaya başlamışsınızdır bile. Güzel, çok güzel bir duygudur, heyacanlıdır, beynim çalıştı, monotonluktan çıktım, günlük ezberlerimin dışındayım dersiniz. Farklı bir mutlu olma haylini yaşarsınız işte.
Bunun yanında bu düşünceler aklınızdan hızla uçuş halindeyken not almalar, nasıl yazıya dökebilirimler başlar ve bu heyecanın ortağı, sancılı süreçle karşılaşırsınız. Kendinizi nasıl motive edebilirimden tutun başarı öykülerine kadar giden o uzun yola girersiniz. Bulamadığınız o eksik, sizin bilmediğiniz teorik bir parçada mıdır acaba diye düşünüp okumaya ve tam da o kelimeleri bulmaya çabalarsınız. Bulduğunuzda kendinizi şanslı hissedip ya küçük bir deftere yazarsınız bunları ya da telefonunuzun not bölümüne kaydedersiniz. Her zaman yanınızda bulunur bu kelimeler ve sizi yapacaklarınız için iteklemesini istersiniz. Tüm olumsuz düşünceleri ötelemek, uzaklaştırmak; sizinle ilerlemesini seçtiklerinizle ise; samimiyetinizi arttırmak istersiniz.
“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs
“İnciler kumsalda bulunmazlar, eğer bir tane istiyorsan onun için dalmalısın.” Çin Atasözü
“Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.” Zig Ziglar
“Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var.” S. Breathnach
“Asla vazgeçme. Kalbin yorulduğunda, ayaklarınla yürü; ama yola devam et.” Paulo Coelho
“Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. “Che Guevara
“Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil.” Muhammed Ali
“Uçmak istiyorsan seni aşağıya çeken her şeyi bırakmalısın.” Toni Morrison
 
Başarı ve motivasyon için:
Güvenilir ol,
Çok düşünme
Heyecanını kaybetme
Pes etme ve tekrar tekrar dene
Daima gülümse.
Okursunuz, okursunuz, okursunuz sizi motive edecek tüm güzel sözleri ve başlarsınız. Ben de işte tam bu aşamalardan geçtim. Heyecan ve ortağı sancılı süreci çağırıp, içinde yer almak istediğim “Bir Buket Hayatperest” köşesini adım adım işte böyle yazmaya başladım.
Çocukluğumuzdan itibaren basit basit bilgi kümelerini birleştiriyoruz. Ailemiz, çevremiz, kişilik yapımız, yaşımız... Birçok kategoride biz kendimizi tanıma sürecinde ilerliyoruz. Bu ilerleme büyüme kavramı ile ortak noktada çakışıyor. Çocukken, gençken hatta yetişkin olduğumuzda da büyümek istiyoruz, tam da istediğimiz bu, büyümek istiyorum diyoruz. Bir yandan da içimizde bir yerlerde saklanan çocuğa kal diyoruz. Çünkü en samimi, en güzel ve biz olan, çocukluğumuz. Kısa zaman önce bu durumu bana en iyi anlatan   Ursula K. Le Guin “Yerdeniz Büyüsü” kitabının arka kapağındaki şu yazıydı:
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı konusu: Büyümek. Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuz bir yaşımda tamamladım -ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
“Bir Buket Hayalperest” köşesine ilk olarak “Büyüklere oyunlar” yazı dizisiyle başlamalıyım diye düşündüm. Oyun benim için, eğlenmek, gülmek, heyecan duymak, yaratıcı olmak, hayal kurmak, büyük de olsam çocuk olmak demek. Ve her bir oyun, büyümekte olan bizlere kendimizi tanıyabilmemiz, keşfetmemiz için küçük küçük de olsa fırsatlar sunuyor.
Sevgili okur, “Büyüklere oyunlar” yazı dizisi işte bu düşüncelerle ortaya çıktı ve başlıyor. Oyunlara katılıp sizde Bir Buket Hayalperest'ten biri olabilirsiniz. Oyunlarla ilgili anılarınızı, önerilerinizi bana e-mail ile göndererek paylaşabilirsiniz. Hoşça Kalın :)
                                                                               
 
 
 
 
 
 
13-03-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir