Sahaf - Sena Dikici (Çift ve Aile Danışmanı)

Sahaf - Sena Dikici (Çift ve Aile Danışmanı)

A+ A-

     Gündelik hayatın yoğun karmaşasından zaman zaman birçoğumuz bunalıp kaçmak isteriz. Ama okul, iş gibi nedenlerle uzağa kaçış pek mümkün değildir. Peki yaşadığımız şehirlerde kaçabileceğimiz yerler yok mudur? Herkes için değil belki ama kitap okumayı seven, iyi okurlar için bu yerler hiç kuşkusuz sahaflardır. Her şehir de az veya çok bulunurlar. Hayattan yorulup, bunalanlar buraya kaçar ve bu atmosferi solurlar, kitapları doyasıya karıştırırlar.

     İyi bir sahafa rastladıysanız orası sizin için tam bir liman haline gelir. Hiçbir şey yapmak istemediğiniz zaman oraya sığınırsınız. İyi bir sahaf, kitaba sadece meta değeri olan bir obje olarak bakmaz. Bu kitapları okur; onları zihnin süzgecinden geçirir, damıtarak özünü bulur ve yaşamına katar. İyi bir sahaf ile sohbet etme fırsatı bulursanız bunu anlarsınız birçok farklı tür ve yazar okumuştur, onunla neredeyse her konudan konuşabilirsiniz. Bazı yazarları o kadar iyi anlatırlar ki, sanki zamanda yolculuk yapmışta onlarla tanışmış gibi hissedersiniz.

     Bu iyi sahafla iletişim kurmak bazen kolay olmayabilir. Kapıdan giren müşteriye hemen yaklaşmaz, onu inceden göz ucuyla bir süzer. Eğer gelen kişi kitaptan anlamayan oraya zorunluluktan gelen biri veya sırf kitaplığında güzel dursun diye birkaç kitap almaya geldiyse onları görmezden gelir ve onlar da umdukları ilgiyi bulamadıkları için çıkıp giderler. Eğer durum tam tersi ise yani gelen müşteri iyi, seçici bir okursa onları göz ucuyla incelemeye devam eder. Çünkü bilir ki o kişi oraya öylesine uğramamıştır bir şey arıyordur ve çoğu zamanda aradıkları şey kendileridir. Kitapların öyle bir yanı vardır; bazen öyle bir his kaplar ki içinizi ne hissettiğinizi bir türlü bilemezsiniz, bilseniz tarif edemezsiniz. İşte kitaplar o an da devreye girerler. Sizden yıllar önce dünyaya gelmiş biri sizin tarif edemediğiniz o hissi tarif ediyordur. Okudukça rahatlarsınız, belki aynı dili dahi konuşmadığınız o yazar sizi anlatır size. Sahafta bunu bildiği için susar ve sizi izler. Kim bilir belki içinden sizin hangi yazarı bulacağınıza dair tahmin yürütüyordur ve tahmini tutarsa yüzünde hafif bir tebessüm belirir. Daha sonra sizle iletişime geçebilir ve size sizinle seçtiğiniz kitap hakkında sohbet etmeye başlar. Daha sonra başka kitaplar, başka konulara geçip her şeyi konuşmak istersiniz, zaman su gibi akar, gider. Oradan çıktığınızda kendinizi daha dinç ve ferah hissedersiniz. Artık ne zaman daralsanız kaçacağınız bu liman da bir kaptan olduğunu bilirsiniz.

 

14-03-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir