Özgün Ezgilere Davet   'Fatih Yusuf Kösem'

Özgün Ezgilere Davet 'Fatih Yusuf Kösem'

A+ A-

 “Coğrafya kaderdir” cümlesini duymuştur birçoğumuz. Ne güzel bir cümle değil mi? Peki neden bu güzel cümle sürekli bir olumsuzluk silsilesi algısı içinde kaybola gitmiş? Mesele tamamen algıda mı yoksa yaratılmaya çalışılan algıcıkta mı? Öyle ki ben özgün olan her şeye bayılırım, buna coğrafya da dâhil, çünkü içinde eşsiz şeyler barındırıyor ama belki de en eşsizlerinden biri de kendi misyonunda erittiği müziği.

“Öz” kavramını en yalın biçimde içinde barındıran bu kaynak insanı duyduğu ilk andan son ana kadar derin duygu birikimine sürüklüyor. Hepimize dayatılan o çok bilinen kaoslardan edindiğimiz yıpratıcı yorgunluğun izlerini silen ve bizleri en gerçek bizle buluşturan bu ezgiler ne de güzel bal çalıyor ruhumuza.

  Mesela geçenlerde yine bu eşsiz ezgiler içinde kendime bir meditasyon hali yaratmışken “Altın Gün” adlı bir gruba rastladım. Grup, Hollandalı basçı üyesi tarafından Amsterdam’da kurulmuş. Grubun iki üyesi Türk, bir üyesi İngiliz ve diğer üç üyesi ise Hollandalı. Anadolu Rock ve psychedelic folk türleri ile punk ritimlerini birleştirerek kendilerine özgü bir tarz yaratmışlar. Birçok tezin aksine farklı coğrafyalardan altı arkadaşın birleşimiyle oluşmuş ve alternatifine çok rastlamadığımız bir ekolde ilerleyen Batı ve Anadolu ezgilerini aynı tasta harmanlayan bir güzellik biçimi. Bununla birlikte hatırı sayılır bir başarı ivmesi kazanmış ve bunu uluslararası boyuta taşımışlar.

  Kendi içinde her biri tamamen özgün olan ezgilerin bir araya getirilerek oluşturulduğu ve yine icra edenlerin de farklı coğrafyalardan oluşu bizlere günün sonunda son derece keyifli bir spesiyal sunmakta. İlk profesyonel çalışmalarını 2018 de dinleyicilerle buluşturan grup daha sonra 2019 yılında Grammy Ödülüne aday gösterilmiş ve icra ettikleri müziği uluslararası boyutta  kanıtlamışlar.Sonuç olarak baktığımızda özgün ezgilerin farklı coğrafi tarzlar ile harmanlanması, grubun başarısını artıran ve tüm Avrupa ve Amerika’da büyük festivallerde konser vermelerini sağlayan özgün bir yol biçimi.

   Durum tam da böyleyken neden özgünlüğün ruhumuzun derinliklerine inmesine izin vermiyoruz ki? Yaratılmaya çalışılan bu tekdüzelik ve bayağı algoritma içinde kaybolmak sizce de çok sıkıcı değil mi? Mevcut durumları gözden geçirdiğimizde her şeyin benzer şekilde kategorize edildiği bu aynılılık durumu hiç de akıl işi değil. Bıraksak kendimizi şu özgün ezgilere belki de ruhumuz her zamankinden daha anlaşılır dönecek bize.

  Nitekim hayatımızın hemen her alanında keşfedilmeyi bekleyen bu özgün ezgiler çoğu zaman yerel olanda vücut bulur ve geriye onları kendi kulağımızın süzgecinden geçirip enstrümanlara damıtmak kalır. Bütün bu güzellikleri biçimlendirirken de politik olan her şeye kulağımızı tıkamalı ve bunların ötesindekine yoğunlaşmalı, yarattığımız tüm bu ezgi selinde sadece müzik yapmalı…

Fatih Yusuf Kösem

 

 

 


Kaynakça

 

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kaset-tutan-kisi-1319799/

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kumda-kure-346696/

 

10-02-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir