Yamyamlık Üzerine   'Rabia Şentürk'

Yamyamlık Üzerine 'Rabia Şentürk'

A+ A-

                          “Yamyamlık, insanın kendi türünden varlıkların etini veya iç organlarını yeme eylemi ya da alışkanlığıdır” (Vikipedi,2020 ). Yamyamlık geçmişte kültürel ve sosyal nedenlerden dolayı daha yaygın bir şekilde görülmüştür. Örnek vermek gerekirse; ilkel kabilelerde ölen kişi aileden biri veya dostları ise ölen kişinin etini yiyerek onun ruhunu kendi ruhlarına kattıklarını, onu kendi bedenlerinde saklayıp muhafaza ettiklerine inanılmaktaydı. Anlaşıldığı üzere ilkel kabilelerde yamyamlığın nedeni karın doyurmak, herhangi bir ihtiyacı karşılamak veya haz almaktan ziyade ritüeller ve inanışlardır. Günümüzde bilindiği kadarıyla gelene yaygın bir şekilde görülmese de açlık veya kıtlık gibi olağanüstü durumlarda son çare olarak görülebilmektedir.

               Bugünlerde bütün dünya; halk arasında corona virüsü olarak da bilinen Covid-19 virüsü salgınıyla mücadele etmektedir. Bu salgınla beraber yamyamlık tekrar ortaya çıkmış yamyamlar görünmeye başlamıştır. Ancak bu yamyamlar düşünüldüğü gibi insanların etiyle değil; kaygılarıyla, korkularıyla ve umutlarıyla beslenmektedir.

Virüsün hızla yayılması ile birlikte toplumda meydana gelen panik havasından yararlanmak isteyen yamyamlar halkın en çok yöneldiği gıda malzemelerini hiç olmadığı kadar yüksek fiyatlar üzerinden satmak istemişlerdir. Aynı tutumu salgınla birlikte çok önemli hale gelen maske, eldiven, el dezenfektanı, kolonya gibi hijyen malzemeleri için de sergilemektedirler.  Bazı yamyamlar ise virüsü önlemek ve tedavi etmek amaçlı onaylanmış hiçbir ilaç yokken; piyasaya virüsü önlediğini iddia ettikleri sahte ilaçlar sürmeye çalışmakta hatta çeşitli kanallar aracılığıyla reklamlarını yapmaktadırlar.

Yamyamlar sadece olağanüstü durumlarda daha fazla görünür olsalar da varlıkları sürekli mevcuttur. Sürekli fırsat kollamakta insanların zayıf anlarından faydalanmaya çalışmaktadırlar. İnsanların sadece kötü zamanlarından değil mutlu olduğu anlardan da yararlanmaktadırlar.  Yamyamlara fırsat vermemek için koşullar ne olursa olsun akıl devre dışı bırakılmamalıdır.  

Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız yamyamların insanlardan ağırlıkla maddi olmak üzere maddi manevi pek çok çıkarları vardır. Bu çıkarlar uğruna insan sağlığını ve yaşamını tehlike altına atabilmektedirler.

Zorlu bir süreçten geçen dünya nüfusunun panik ve korkunun etkisiyle yamyamlara teslim olmadan fiziksel ve ruhsal sağlığını koruyarak en hafif hasarla bu süreci atlatması dileğiyle...


Kaynakça

Kaynakça

DOĞAN, S. (2013, MART 4). CANİBA'DAN HANNİBAL'E: YAMYAMLIK (ANTROPOFOLOJİ). AÇIK BİLİM: http://www.acikbilim.com/2013/03/dosyalar/canibadan-hannibale-yamyamlik-antropafaji.html adresinden alındı

InVikipedi, Özgür Ansiklopedi.               https://tr.wikipedia.org/wiki/Yamyaml%C4%B1k

 

 

24-03-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir