Eskilerin O Güzel Kokusu - Şura Eren (Hayatın İçinden )

Eskilerin O Güzel Kokusu - Şura Eren (Hayatın İçinden )

A+ A-

Eskilerin o güzel kokusu..

Size de eski olan şeylerin farklı ama içe sinen burun ucunu sızlatan özlemi hatırlatan bir kokusu geliyor mu  ?

Benim o koku içime işliyor.

Eski kitaplardan örnek vermek istiyorum elime alıp sayfalarını karıştırdığımda burnuma tatlı ve farklı bir koku geliyor o an bütün sayfalarını bir anda okuyup bitirmek istiyorum.

Eski filmler, eski diziler,eski şarkılar, eskinin arkadaşlık ve aşkları çok güzel değiller mi?

Ben onları gördüğümde çok özeniyorum,imreniyorum... 

Bir gün benimde yaşadıklarım eşyalarım  eskimiş olacak ve o zamanlar da benden  yaşça daha genç olan insanlarda benim için aynı şeyi düşünürler umarım bunu çok isterim.

Terk edilmiş bir eve gittiğimde orada yaşanılan anıların sinmiş olduğu farklı bir koku oluyor sanki yıllarca bende orada yaşamışım gibi bir his veriyor. Bunları çok duygusallaştırarak anlatmış gibi olmak istemiyorum ve abartmıyorum da ama gerçekten bu şekilde oluyor.

1965 Yılında terk edilmiş bir okula gittim ve o zamanın derslerine baktığımda o kadar heyecanlandım ki, o zamanın öğrencisi olmak isterdim okul ders defterine baktığımda gördüklerim beni o zamanın çocuklarının ne kadar şanslı olduğunu gösterdi. Gök yüzüne şarkı yazdığınız bir ders düşünün bana hak vereceksiniz.Sonra Ali ata bak, Ayşe topu tut vb. fişler vardı.  Fiş zamanlarına bende yetişmiştim ama insan yeniye kapılıp kendi  zamanlarını unutabiliyor bazen, o zaman tekrar o fişleri elime almak bana ilk okulumu hatırlattı çok bir zaman geçmedi ama yine de geçmiş geçmiştir ve bazen çok özlenebiliyor.  

 

 

Terk edilmiş bir evi geziyordum eski eşyalardan ne kadar da kolay vazgeçilmiş diye düşündüm belki yenileri alındığından belki taşınırken götüremediklerinden belki de değersiz görüldüğünden. Bana sorarsanız şuan onlara paha biçilemeyecek kadar değerliler.

Terk edilmiş evde senin ne işin var diye sorarsanız, bunu açıklayabilirim tanıdık bir köyümüzde bir çok tanıdık akraba evleri var ve girişimiz tamamen serbest.

 

Kısa bir açıklamadan sonra yazıma devam etmek istiyorum.

Bir örnek daha verecek olursam antikalar, bunun üzerine başka bir yazı yazacağım çünkü bu konu hakkında konuşacak ve yazılacak çok şeyim var. Antikalar bir harika ve hepsini kokusunu geçtim çok güzel hikayeleri var insan onlara kendini kaptırdığında inanınki o zamanda yaşamış gibi hissediyor. Belki bu yazımdan sonra elinize eski bir şey aldığınızda kokusu size farklı gelecek yada ona farklı bir gözle bakacaksınız, bunun olmasını çok isterim. 

 

 

 

 

 

 

  Yazıma burada son veriyorum tekrar görüşmek üzere o zamana kadar kendine çok iyi bak.

 

 

 

11-05-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir