Herkese Merhaba Arkadaşlar!  'Merve Dönmez'

Herkese Merhaba Arkadaşlar! 'Merve Dönmez'

A+ A-

Başlığın birçok kişiye bir yerlerden tanıdık geldiğine eminim.  Kimilerinin çocuğundan kimilerinin yeğenlerinden duyduğu klasik cümledir. Bir canlı yayının veya evin içinde kendi kendine çekilen bir videonun giriş cümlesi…

Kalabalık kitleye hitap oldukça önemlidir. Ses tonunuz, duruşunuz normalden daha farklıdır. Her bireyin odaklandığı tek nokta olursunuz. İnsanlar ağzınızdan çıkan her cümleyi dikkate alırlar. Bu durum da sizi biraz strese sokar. Peki görmediğiniz kişilerin sizi izlemesi neden aynı stresi yaşatmıyor? Duruşunuz neden her zamanki gibi oluyor?

Her birey dışarıda farklı, evde bambaşka bir karaktere bürünür. Çünkü ev kendi özel alanıdır. Rahat bir şekilde davrandığı veya başkaları tarafından izlenmediği tek alandır. Özel alana giren teknolojik bir yabancı ise başlarda telaşlanma yaşatsa da birçok hane kendi alanında bu gizemli cihazı kabullendi. Bundandır ki pijamalarla çekilen canlı yayınlar, yatak odalarında çekilen fotoğraflar artış gösterdi.

Kimseyle göz göze gelinmeyen, sadece tek sesin olduğu canlı yayınlar var olmaya başladı. İlk canlı yayını gömlekle açan kişi ikinciyi eşofmanları ile açtı. İlkinde masada sabit otururken ikinciyi mutfakta çay doldururken açtı. Özel alana artık sadece fotoğraflar değil canlı yayınlar da dahil oldu. Gelen misafir ile yenilen yemekler, biriktirilen hatıralar daha misafir gitmeden ortaya saçıldı. Anında milyonlara ulaşmanın verdiği rahatlığı eğitim adına değerlendirmek isteyenleri yüzler izlerken evinde kedisini çeken ünlüyü binler izledi. Özel alanın bu denli açılması ise bireyi göz göze olduğu kalabalıklarda daha rahat kılması gerekirken cümlelerini unutturur oldu. Arkadaşları ile buluşmaya giden genç önce kendi dış görünüşünü önemsedi. Arkadaşlarını süzerek -yıllarca ailesinin komşunun çocuğu ile yaptığı kıyaslamaya kızmasına rağmen- kendisini arkadaşları ile kıyasladı. İzlediği canlı yayında arkada duran abajurdan kendi odasında olması için o ay ki harcamasını arttırdı.

“Akıllı” cihazlar duygudan yoksun olduğu için bireyin duygularını da söndürmede aracı haline gelmeye başladı. Ben merkezcilik ilk akla gelen anlamından daha farklı boyutlarda anlaşıldı. Özel alana giren kameralar özel kelimesini haneden kovmak için ev sahipliği yapacak gibi görünüyor…


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr-tr/

https://unsplash.com/

04.05.2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir