Kendini Keşfetmek - Dilay Kaya (Sosyolog)

Kendini Keşfetmek - Dilay Kaya (Sosyolog)

A+ A-

               İnsanlık yaratılışından bu yana hep bir arayış içerisindedir. Hayat amacımızı bulmak; mutluluğa, başarıya, hayallerimize, daha iyiye ulaşmak... Bir kere geldiğimiz yaşamı en iyi şekilde yaşamak  istiyoruz. Fakat bunun yollarını ararken dış dünyaya yönelmek yanılsaması içerisine düşüyoruz. Asıl yaşam kaynağımızın kendi benliğimiz içerisinde olduğunu göremiyoruz. Gündelik hayatımızda yaptığımız seçimlerin, gerçekleştirdiğimiz eylemlerin temeline baktığımızda bunların kaçı bizim gerçek benliğimize ait? Biz olarak bu yaşam içerisinde ne kadar var olabiliyoruz? Kendimize hiç 'ben kimim?', 'ne istiyorum?' sorusunu yönelttik mi? Yoksa toplum tarafından kabul görmüş idealler içerisinde sürünün bir parçası mı oluyoruz? 

              Çocukluğumuzdan bu yana baktığımızda genel hatları çizilmiş bir resmin içerisinde var olmak için kendimize yer arıyoruz. Seçeceğimiz meslek, okulumuz, arkadaşlıklarımız, evliliğimiz vs.. Belli sınırlar ve kalıplar içerisinde toplumun beklentisini karşılayarak, bize atfedilen kimlik rollerine uyarak istediğimiz o en iyiye ulaşmaya çalışıyoruz. Burada yine toplum tarafından onaylanma ihtiyacımız devreye giriyor. Fakat her insan için en iyiye ulaşma yolculuğu o bilindik yoldan ve sınırlardan geçmeyebilir. Kişinin kendi rotasını kendisi belirlemesi gerekir, yoksa kişi kendi çemberi dışında kalır ve kendisine yabancılaşabilir. Kendimizin en yüksek versiyonuna ulaşmamız, kendi içsel yolculuğumuz ile başlar. Biz kimiz? Bütün toplumsal kalıplardan, kendimize koyduğumuz sınırlardan sıyrıldığımızda bizden geriye ne kalıyor? Güçlü yönlerimiz, yeteneklerimiz, korkularımız, kaygılarımız, zaaflarımız, zayıf yanlarımız... İnsanın kendini daha iyi bir yere taşıması için özünün ne olduğunu kavrayabilmesi, ben kimim sorusunun yanıtını verebilmesi gerekiyor. Çünkü bizi en iyi tanıyan yine kendimiziz ve kişisel gelişimin kilit noktası da tamda buradan geçiyor; kendimizi tanıyor olmaktan. Kendimizle sohbet edebilmemiz; kendi düşüncelerimize ve değer yargılarımıza kulak verebilmemize, hayattan ne almak ve hayata ne vermek istediğimize yani kendi benliğimizi keşfetmemize katkı sağlıyor. 

         Kendimizi keşfetmek bitmek bilmeyen bir süreçtir; geçmişimiz gelecekteki benliğimizi de şekillendirir. Çocukken yapmaktan hoşlandığımız şeyler, bugün yapacağımız eylemleri ve seçimlerimizi bugünlerse yarınlarınkini belirleyebilir. Bu yüzden bireyin kendini bütünüyle ele alması gerekir. Kendi tanıyabilen birey; ne istediğini bilen adımlar atabilen ve iç çatışmayı uzlaşıya çevirebilendir.  Çoğu insan kendini tanıdığını düşünür, bu noktada kişinin kendine karşı dürüstlüğü de çok önemlidir. Farkındalığa ulaşmak bizi zaman kaybından, yanılsamadan kurtarır. Yanlış tercihlerle, bilinçsizce zamanı öldürmektense gelin bugünden kendimize doğru bir iç yolculuğa çıkalım. Bizi dönüştürecek, geliştirecek  olan yine kendimiziz. Evet, biz kimiz? Bu dünyadan ne istiyoruz? Şu anki bizden mutlu muyuz? Mutlu değil isek, bizi mutsuzluğa iten sebeplerimiz neler? Bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz? Yaşam bir kez uğranılan bir yer ise,  çekilip bir köşeye birazda içimizdeki 'ben'e kulak verelim. 

 


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/fvl4b1gjpbk

19-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir