Medyada Göçmen Temsili ve Etkileri  'Ekin Ekici'

Medyada Göçmen Temsili ve Etkileri 'Ekin Ekici'

A+ A-

Göç ülkemizin son dönemlerdeki en önemli konularından birisidir. Özellikle Suriye’deki olaylardan sonra yaşanan göç akını bu durumun gündemde olmasını daha da artırmıştır. Hala devam etmekte olan göç sürecinde iki halkın bir arada ve uyum içerisinde yaşayabilmesi büyük bir problem haline gelmiştir.

Medya araçları bu konuda önemli bir konumdadır. Pek çok insan bu ve benzeri konularda bilgiyi medya aracılığıyla elde eder. Medyanın ise algı ve ideoloji oluşturmak gibi bir gücü vardır. Aynı zamanda medya bir propaganda aracı olarak görülebilir. Bu sebeple göçmenlere yönelik yapılan haberlerin ve kullanılan dilin, seyirciler üzerinde önemli etkileri vardır.

Sadece medyayı takip ederek bilgiye ulaşan insanların gerçeklik algıları da medyanın verdiği kadarıyla şekillenebilir. Mesela medyada göçmenler ve azınlık gruplar çoğunlukla olumsuz konularla verilir ve nefret söylemleri çokça yer alır ve bu insanlar hedef olarak gösterilebilir. Ekonominin bozulması, toplumsal huzurun bozulması gibi konular gerçek sebepleri yeterince araştırılmadan ya da yansıtılmadan göçmenlerin varlığına bağlanabilir. Bu durum da doğal olarak toplumun da aynı yönde düşünmesine sebep olur ve bu iki grup arasındaki gerginlik artar. Burada medya toplumun talebine yönelik mi davranmaktadır yoksa bu talebi oluşturan taraf mıdır söylemek zor ancak insanlar arasındaki tansiyonu belirlemede önemli bir unsur olduğu görmezden gelinemez. Bana kalırsa bu tansiyonu dengede tutmak için medya daha tarafsız olmalı ve bilgiyi herhangi bir amaca yönelik değiştirmemelidir. Eğer bu sağlanamıyorsa da izleyici daha bilinçli davranarak resmi bilgilere ulaşabilir (resmi bilgilerin de değişime uğramaya açık olduğunu unutmamak gerekir) ya da konuyu daha farklı kaynaklardan da araştırabilir. Sonuç olarak medya göçmenlere yönelik verdiği haberlerle ve söylemlerle, yerel halk ve göçmenler arasındaki uyumu etkileyen en önemli faktörlerden biridir ve izleyici/ takipçi tarafından sorgulanmadan kabullenilmemesi gereken içerikler üretmeye açık bir araçtır.


Kaynakça

Görsel Kaynak: unsplash.com

20-10-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir