Buram Buram Nostalji - Zehra Yalçın (Gazeteci)

Buram Buram Nostalji - Zehra Yalçın (Gazeteci)

A+ A-

Dantel Kafe’yi kafe olarak adlandırmak aslında çok sıradan kalır. Bu mekan tam anlamıyla eski yıllara ışınlanmak gibi. Kafelerde aslında olaya yemek içmek olarak bakılırken bu mekanda ise yemek içmek ikinci plana atılıyor. İlki ise sanki nostaljik bir müzede gezerek bulunan eşyaları tercihe göre satın alabilmek yer alıyor.

Dantel Kafe’nin sahibi Şükran Keskin’in 20 yıl önce hobisinden yola çıkarak bit pazarlarından toplamaya başladığı eski eşyaların biriktirmesi sonucuyla oluşmuştur. Evde biriken eski eşyalara çocuklarının ‘‘yeter artık evi eskiciye çevirdin’’ diye tepki göstermesiyle böyle bir konsept ortaya çıkmış.  Hobi olarak toplanan bu eşyaların arasında nostaljinin olmazsa olmazları arasında yer alan dantellerde mevcuttur. Bir bavul dolusu danteli mekanında kullanan Şükran Hanım, kafenin ismini de buradan yola çıkarak olarak belirlemiş. 50 yaşından sonra kadın girişimci olarak bu sektöre girmesi, az bulunan otantik mekanlar konseptiyle var olması aslında büyük cesaret göstergesi.

Dantel Kafe daha çok 2000 yılı öncesine hitap ediyor. 70’li, 80’li ve 90’lı yılları görmüş yaşamış eski anılarını canlandırmak isteyenler için aslında bir durak noktası haline gelmiş. Burada satışa sunulan her eşyanın illaki bir yaşanmışlığı ve anısı vardır. Öncelikle bunu hissederek eski eşyalara bakabilir ve kafede yer alan her eşyayı satın alabilirsiniz: Saatler, daktilolar, fincanlar, ceketler, fotoğraf makineleri, oyuncak bebekler, kitaplar, taş plaklar, gramofonlar ve eski dönemlere ait çoğu eşyayı burada görebilirsiniz. Ayrıca mekanda yer alan eşyalara bakarken kafe ile bütünlük sağlayan 80’ler ve 90’larda popüler haline gelen eski şarkılarda sizlere eşlik ediyor. Kış aylarında sıcacık soba üzerinde demlenmiş çayınızı yudumlarken insan evindeymiş gibi hissediyor. Üst katında küçük bir bölümünde oluşturulan sahaf kısmının önünden geçerken sanki kendi kitaplığınızdan kitap alıp okuma hissi uyandıran, üst katında otururken evinizin balkonuna nefes almak için çıkmış gibi hissettirirken iç kısımları gezerken anneannelerimiz ve babaannelerimiz evindeymiş gibi bir izlenimde uyandırıyor.

Dantel Kafe’nin menüsünde yer alan ürünlerin organik olmasına özellikle dikkat ediliyor. Tatlıları, gözlemeleri, içecekleri her şeyi kendi elleriyle yapıyorlar. Özellikle yazın yapılan bu doğal içeceklerden en çok tercih edilenleri limonataları, reyhan ve kızılcık şerbetleri yazın vazgeçilmezi oluyor. Kış aylarının vazgeçilmezi özel olarak getirdikleri salep ise en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Bir de Şükran Hanım’ın özel tarifleri arasında yer alan kimse ile paylaşmadığı sır gibi sakladığı kurabiye tarifi var. Aslında menüde bu kurabiye yer almıyor nedeni ise yapımı zor olduğu için. Eskiden menüde yer alan bu kurabiyeyi bilen kişiler özellikle sipariş ettiği zaman servise sunuluyor. Dantel Kafe’ye özgü bu kurabiye tatlı, tuzlu, biberli ve ekşi tatları bir arada barındırmaktadır. Ayrıca kurabiyeye verilen özellikle bir ismi bulunmamaktadır. Kafenin fiyat listesi ise herkese hitap eden orta halli bir fiyat aralığında yer almaktadır. Şöyle düşünülebilir; hem uygun fiyata bir şeyler yemiş içmiş oluyorsunuz hem de tarihe yolculuk yaparak müze gezmiş gibi hissediyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse bir bardak çay içerek saatlerce buranın atmosferinden faydalanabiliyorsunuz.

Günümüzde her ne kadar yenilikçi çağa ayak uydurulmaya çalışılsa da geçmişe bir değer verilmesi o yaşanmışlıkları hissedebilmek ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bunun için nostaljik, otantik, samimi ve doğal ortamları seviyorum diyorsanız eğer Ankara Kalesi’nin arka kısmında kafeler caddesinde yer alan, bulunduğu konum ile kafenin konsepti bütünleşmiş halde olan Dantel Kafe sizin için doğru bir tercih olabilir.

 


Kaynakça

Fotoğraflar yazara aittir.

13-03-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir