Hizmete Sonuna Kadar Açık - Cansu Gök (Sosyolog)

Hizmete Sonuna Kadar Açık - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

  Hayatımızın her alanında somut nesneleri yani eşyaları ve araçları tüketerek istek, zevk ve hayallerimize kavuşmaya çabalıyoruz. Tüketim toplumunun ve kültürünün yönlenmesi bu şekilde gerçekleşiyor. Bazen beklentilerimiz artıyor ve somut olan yeterli gelmiyor. Bu noktada elde etmek istediğimiz mutluluğu somut objelerle değil deneyimler aracılığıyla buluyoruz. Peki bu deneyimleri hayatımızda nereden satın alabiliyor veya nereden elde edebiliyoruz? İşte bundan bahsedelim isterim biraz.

  Tükettiğimiz objelerden sonra tükettiğimiz hizmeti anlayabilirsek daha fazla keyif alabileceğimize inanıyorum. Örneğin seyahate çıktığımızda satın aldığımız şey aslında deneyim oluyor ve bu deneyimin içerisinde tamamlayıcı olan bir hizmet sektörü bulunmakta. Hizmetin ucu o kadar açık ki netleştirebilmek için sınıflandırmak önemlidir.
Hizmetleri sosyolojik olarak 3 ana grupta sınıflandırabiliyoruz; az soyuttan çok soyuta doğru; malla ilgili hizmetler, ekipmana dayalı hizmetler ve insana bağlı olarak verilen hizmetler (BOZPOLAT, 2019). Buna bağlı olarak hizmet yaşam alanımızın her yerinde mevcudiyetini gösteriyor. Restoranlarda, otellerde, bakım merkezlerinde vb. birçok örnek verebiliriz ancak ben biraz restoranların üzerinde durmak istiyorum.


  Restoran, kafe veya publarda geçirdiğimiz vakitlerde aslında ödediğimiz miktarlar yediğimiz içtiğimiz ile beraber yapılan hizmetin ve atmosferin de bedelini kapsamaktadır. Burada tüketimini gerçekleştirdiğimiz alanın bize olan faydaları ve verdiği doygunluktur hizmet. Restoranlarda müşteriler hizmetin üretim sürecinde yer almaktadırlar yani satın aldığınız bir akşam yemeği o an orada oluşturulup orada tüketilir. Bu tüketime hizmet veren tarafından bakılacak olursa o güzel mutfaklarda hazırlanan birbirinden farklı tabaklar ve o güzel barlarda hazırlanan çeşitli lezzetlerdeki kokteyller masanıza gelirken bir yolculuktan geçerek size sunulur. Masanıza gelen ürünleri bir de bulunduğunuz atmosferle birleştirirseniz tadından yenmez bir deneyim yaşıyor olursunuz. Bu deneyimin farkında olursanız gerek oturduğunuz masanın manzarası gerek servis elemanının davranışı ile zihninize kaydedeceğiniz güzel anıların tüm ayrıntılarına hakim olabilirsiniz.


  Tatile gittiğiniz yerdeki ilk izlenimleriniz veya tamamen rutin olarak gittiğiniz bir yerde aldığınız o her zamanki hizmette bu süreçleri bilmek o deneyimin değerini arttırmak değildir de nedir? Evet hizmet sektöründe yaşadığımız bu fayda ve sağlanan doygunluğu bu çerçevede değerlendirmek somut olanın üzerine soyut bir anlam katar. Tüketime bu açıdan bakarsak belki de hizmete sonuna kadar açık olabilir ve tüketimi bilinçli olarak gerçekleştirebiliriz. Bilinçli tüketim her zaman en keyiflisi olmakla birlikte anlayıp anlatılabilecek değerleri de kapsamaktadır. Yaşadığınız her deneyimin farkında olmanız dileğiyle. İyi günler.


Kaynakça

BOZPOLAT, Ceylan (2019), “Pazarlama ve Sosyoloji:İşletme ve Toplum İlişkisi”, Bölüm 9:Hizmet Pazarlamasına Sosyolojik Bir Bakış, Editör:Mustafa Ünsalan, İstanbul:Beta Basım Yayım Dağıtım, ss. 253- 284, ISBN:978-605-242-362-2.

www.pexels.com

28-08-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir