Dali’ye Yeni Güncellemeler - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Dali’ye Yeni Güncellemeler - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

 Her çocuğun doğumuyla birlikte toprağa yeni bir tohum atılır. Suyunu veren, onu fidan haline getiren en büyük etken ailedir. Gelecek hayatını, psikolojik durumunu ve ilk travmalarını aile oluşturur.

 Günümüzün adeta temel ihtiyacı haline gelen psikoterapi seansları, size zamana geri dönme imkanı tanır. Okul çağından önce genellikle aileyle büyüyen çocuğun davranışları bir nevi ayna görevi görür. Hamuru mayalanır, nasıl tüketileceğini ailesi belirler. İmkanlar, yaşanan sosyal çevre, ebeveynlerin kendi travmaları ve bilinçsizlikleri belki de günümüzün doğru olmayan duygu ve düşüncelerini doğuruyor.

 Ünvanları karakter yaratıcısı olan, evden çalışan, nüfusları değişkenlik gösteren bu grup zamanın her evresinde etkin rol oynuyor. ”Belleğin Azmi” tablosuyla tanıdığımız dahi deli sanatçı Salvador Dali, tuhaf giyimi ve sanatının yanı sıra ilginç karakteriyle de dikkat çekiyor. Narsist tavırları yaşadığı dönem ve sonrasında tepki topluyor, anlam verilemiyor. Evcil hayvanın bir karınca yiyen olması, karnabahara olan sıradışı sevgisi, eşi Gala’yla yaşadığı ilginç evlilik 85 yıllık yaşamındaki absürtlüklerin yalnızca birkaçını oluşturuyor. Hitler ve Franco’yu destekleyen Dali’nin şiddete karşı bir eğiliminin olduğu aşikar. Peki bu tuhaf karakterin yaratıcısı kim? Biraz önce bahsettiğim aile tanımının seneler önceki şubesi.

 1904 yılında doğan Salvador Dali, kendinden 9 ay 10 gün önce ölen abisinin adını taşıyor. Çocuklarının ölüm acısını atlatamamış aile yeni bir evlat sahibi oluyor, doğal olarak ünlü ressam hayata gözünü açtığından itibaren travma dalgasıyla boğuşuyor.

 Küçüklüğünde sürekli olarak ailesiyle birlikte abisinin mezarını ziyarete gitmesi Dali’nin kimlik karmaşası yaşamasına neden oluyor. Bu olayı kendisi şöyle açıklıyor: ”İki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı...

 O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu. “

 Salvador Dali’nin hayatından kısa bir özetle de güçlendirmek istediğim konu, ailenin her şey olduğudur. Yıllar önce bile örneklerine rastladığımız bu durum günümüzde halen devam ediyor. Gelecekte de süreceğini düşündüğüm bu travma aktarımına engel olunabilir mi bilemem fakat ekilen tohumların sağlıklı yetiştirilmesi dileğiyle...

 

 


Kaynakça

unsplash.com

30-01-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir