Unreal Engine 5 ve Sinema: Geleceğe Dair Bir Öngörü - Oğuzhan Sivri  (Edebiyat)

Unreal Engine 5 ve Sinema: Geleceğe Dair Bir Öngörü - Oğuzhan Sivri (Edebiyat)

A+ A-

Günümüzde video oyunlarının ulaştığı görsel kalite ve gerçekçilik elbette bunlar için geliştirilen oyun motorlarının ve 3D tasarım programlarının yeteneklerinin kademe kademe geliştirilmesi ile gerçekleşti. Unreal Engine oyun motoru da bunlardan biridir. Epic Games tarafından 1998 yılında aynı ismi taşıyan (Unreal Tournament) oyun ile sergilenen bu oyun motoru halen sektörde en yaygın olarak kullanılan yazılımdır. Beşinci sürümü yakın zaman önce piyasaya sürülen Unreal Engine beklenildiği gibi daha gerçekçi görüntüler oluşturma konusunda yeni yetenekler kazandı. Yine Epic Games tarafından fotoğraf gerçekliğinde dijital insanlar oluşturmayı sağlayan bir teknoloji olarak geliştirilen Meta Human ile oluşturulan dijital insanlar Unreal Engine projelerinde kullanılabiliyor. 

 

 

Metahuman ile oluşturmuş olduğum dijital insan tipleri.

Belki biraz abartılı gelebilir, fakat bu dünyayı yakından takip eden biri olarak gelişmeleri göz önüne aldığımda sinema dünyasının söz konusu gelişmelerden etkileneceğini düşünüyorum. Zaten hali hazırda Unreal Engine oyun motoru ile filmler üretiliyor. Peki, yakın bir gelecekte sadece dijital ortamda üretilen insanlar ve ortamlar ile sinema filmleri, gerçek ortam veya stüdyo ortamında gerçek insanlarla çekilen filmlerin yerini tamamen alabilir mi? Tabii burada yapay zekâyı da unutmamak lazım. Bütün bu anlattıklarım ile yapay zekâ teknolojileri iç içe. Gerçek oyunculardan sadece motion capture (hareket yakalama) ile yüz modeli, yüz mimikleri ve vücut hareketleri için faydalanılabilir mi? Yani sinemada kısmen bir insansızlaştırma olabilir mi? Bütün bu bahsettiğim teknolojileri yan yana koyduğumuzda ve gelişmeleri gözlemlediğimizde aslında çok da abartılı gelmiyor.

İlgili videolar:

Unreal Engine 5.2 Teknoloji Demosu

MetaHuman Gerçek Zamanlı Yüz Modeli Animasyon Demosu

Bu konuda Bing yapay zekâ sohbet motorunun da fikrini aldım, o da şu şekilde bir yanıt verdi “Unreal Engine 5 ve Metahuman, gerçekçi ve detaylı sanal tipler ve mekânlar yaratmaya olanak sağlayan güçlü araçlardır. Bu araçlar sayesinde, sinema filmi yapmak isteyenler, oyuncu bulma, makyaj yapma, kostüm seçme gibi zorluklarla uğraşmadan, istedikleri karakterleri ve ortamları tasarlayabilirler. Ancak bu, oyuncuların rolünü tamamen ortadan kaldırmaz. Oyuncuların sinema filmi yapımında önemli bir katkısı vardır. Oyuncular, karakterlerin duygularını, kişiliklerini ve motivasyonlarını yansıtan ses tonu, mimik, jest ve beden dili gibi unsurları kullanarak izleyiciye ulaşırlar. Oyuncuların performansı, filmin hikâyesine derinlik ve anlam katar. Sanal tipler ise bu unsurları tam olarak taklit edemezler. Sanal tiplerin seslendirilmesi ve animasyonu için de oyunculara ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, Unreal Engine 5 ve Metahuman ile sinema filmi oluşturmak mümkün olsa da oyuncuların yerini alamaz. Oyuncuların sanatçı olarak değerini korumaları için, sanal tiplerle rekabet etmek yerine, onları yaratıcı bir şekilde kullanmaları gerekebilir.”

Bütün bu sorular ve cevaplar burada kalsın. Zaman içerisinde gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

 

27-05-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir