Filmin Kahramanı İnsan  'Canan Uğur Buyurgan'

Filmin Kahramanı İnsan 'Canan Uğur Buyurgan'

A+ A-

Genellikle bilim kurgu, fantastik, macera gibi aksiyon içeriği bol olan filmleri izlerken filmin içinde sürüklenir gideriz. Filmin kahramanları başlarına gelen birçok olayı kıl payı atlatırlar. Ve çoğunlukla filmin sonunda kahraman zafere ulaşır. Film izlerken genellikle etrafta uçuşan arabaların, yıkılan binaların içindeki figüranların başına gelenlere çok takılırım. O aksiyonun içinde kargaşada kalan insanlara ne olduğunu merak ederim. Bazen filmden tamamen kopar düşüncelere dalarım. Zamanında hastaneye yetişebildi mi? Çocukları var mıydı? Nasıl bir hayatı olmuştu….Hikayelerinden asla haberdar olamazsınız.

Her bir yaşam, kendi başrolünü oynadığı filmde akıyor. Gerçek hayatta da temas ettiğimiz canlı, cansız çevre ile kendi rolümüzü oynuyoruz. Bazen bir uçurumun kenarında bir dala tutunup sallanmak gibi, bazen hızlı, bazen durgun.

Bugüne kadar ne çok canlıyla yollarınız kesişti düşünsenize, kimi maceranıza bir süre katıldı, kimi sizinle bir oldu, kimileri anlıktı.Kendi filmlerine devam ettiler ve bilinmez hikayelerle yaşamı devam ettiriyorlar. Ne çok hikaye bir düşünsenize! Asırlardır hergün, insanlığımıza ait  duygularla her an hikayeler yaşıyoruz. Her anımızla geleceğimizdeki dünyayı hep birlikte şekillendiriyoruz. Dünya'ya uzaktan bakabilsek nasıl görünür halimiz, hikayelerimiz? Bu koşturmacanın anlamsızlığı düşündürür beni. Bir an dursak ve sadece hissetsek.

İzler bıraktınız insanların hayatlarına, sizin hayatınıza izler bıraktılar, bazılarını kazıdık aklımıza, yüreğimize, bazılarını unuttuk. Ve her sabah uyandık...

Bir başkasının hayatına nasıl dokunduğumuzu hiç  bilemeyeceğiz. Bir küçük öfkemiz nasıl etkiledi bir başkasını ya da bir gülümsememiz neler kattı. Yollarımız bazen acıdan, ölümden, bazen sevgiden, aşktan geçer. Hayatın normali bu değil midir? Herşey olması gerektiği an olur ve yoluna devam eder. Ne mükemmel bir etkileşim yaşam. Keşke seçimlerimizle yarattığımız etkileri bilebilsek ve biraz çeki düzen verebilsek kendimize.


İnsan sahip olduğu irade gücü ile olayları iyi ve kötü olarak sınıflandırır. Genel kabul edişe göre kötü sınıfındaki olaylar başına geldiğinde şikayet eder, isyandadır. İyi sınıfındaki olaylarda ise heyecan ve mutluluk içindedir. Oysa ki neyin neyi tetiklediği bir bilinmezdir ve yaşamın dengesinin sırrıdır. Yaşadığımız olayları bir sınıfa koymamak ve yargılamayı bırakmak belki hayata bakışımızı güzelleştirir. Bakışımız güzelleşince hayatın bize sunduklarını fark edebiliriz. Kavga ve savaş yerine dünyadaki her canlının yaşam hakkına saygı duymayı öğrenir, dokunduğumuz hayatları hisseder ve güzelleştiririz.


Dünya artık yorgun sanki. Geçirdiğimiz salgın süreciyle sanki biraz durun demek istedi insanlara. Biraz durun ve hissedin. Neyin önemli olduğuna karar verin. Yaşam mı önemli yoksa yaşamların önüne koyduğunuz unsurlar mı? Bence Dünya'nın sesini duyamadık yine. Hayat akmaya devam edecek, hikayenin sonu bilinmez ama birbirimizden sorumluyuz.

Seçimlerimizle belirleyeceğiz Dünya'nın bundan sonraki hikayesini.

İnsan olmaya ulaşabilen kahramanlar olabilmek dileğiyle.....

 


Kaynakça

Görsel Kaynaklar: 

www.pexels.com

20-07-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir