Değişik bir sinema deneyimi için film önerisi: Searching  'Ezgi Özbulut'

Değişik bir sinema deneyimi için film önerisi: Searching 'Ezgi Özbulut'

A+ A-

Sinema, yedinci sanat dalı olmasının dışında aslında omuzlarına en çok yükü alan ve bu nedenle de çok sıkıntı yaşayan bir dal. Bu görsel sanat, çok fazla tekrara düşme tehlikesi ile karşılaştığı için sürekli değişmek ve yenilenmek zorundadır.

Bu değişime ve yenilenmeye hizmet eden her film de adının duyurulmasını hak eder. Yılın sonunda vizyona giren Searching isimli filme de bu nedenle teşekkür etmeliyiz.

Searching, öyküsü ve değişik anlatım tarzı ile bu yılın yapımları arasından sıyrılıp, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Filmin konusu ise şöyle; David isimli bir baba kızının kaybolmasının ardından kendini çözülmesi gereken büyük bir gizemin içinde buluyor ve polisleri yetersiz bulduğu için soruşturmayı üstleniyor.

Aslında çok klasik bir konuya sahip olan bu filmi benzerlerinden ayıran şey ise neredeyse bütün filmin David karakterinin bilgisayarından izliyor olmamız. Klasik film kareleri bu filmde mevcut değil ve aksine izlediğimiz bütün sahneler ya bir Skype konuşmasına, ya bir yazışmaya ya da bir ses kaydına ait. 

Böyle film mi olur diye düşünenleri duyuyorum ve hemen belirtiyorum ki eğer bu filme bir şans verirseniz hiç pişman olmazsınız.

Değişik bir tarz kullanmak bir filmi başarılı yapmaya yetmeyeceği için Searching daha da fazlasını öneriyor seyircisine. Başarılı bir senaryo ve iyi bir kurgu sizi hikâyeye çekmek için yeterli oluyor. Filmde olan her yeni gelişmeyi, başroldeki karakterle birlikte öğrendiği için seyirci olay örgüsüne daha çok dâhil edilmiş oluyor ve bu şekilde filmi izlerken sıkılma ya da hikâyeden kopma ihtimali ortadan kalkıyor.

Filmin 1 buçuk saatlik süresi de çok yerinde bir seçim olmuş ve gereksiz uzatılmalarda kaçınılmayı kolaylaştırmış.

Son yıllarda pek çok yapım şirketinin talep ettiği düşük bütçeyle çok para kazanalım isteği de Searching sayesinde gerçekleşmiş. Kısıtlı mekânlar ve az para filmin başarılı olmasına engel olmamış.

Bu güzel filmin ayrı bir önemli parçası da teknolojinin hayatımıza ne kadar fazla girdiğini göstermesi olmuş. Sosyal medya ile iç içe yaşadığımız bu çağda teknolojinin hem kötü hem de iyi taraflarına çok başarılı bir şekilde değinilmiş. 

Searching, filmdeki baba kız ilişkisini kullanarak da ebeveynlikle ilgili de güzel göndermeler yapıyor ve izleyicilerine düşünecek derin konular vaat ediyor.

Oyuncular ise çok tanınmamış olmalarına rağmen başarılı bir performans sergilemiş ve filmin ağırlığı altında ezilmemiş.

Searching 2018’in ilgiyi hak eden yapımlarından olmayı başarmış.

Bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Gelecek filmde görüşmek üzere… 

Bunları biliyor muydunuz?

-        Çekimleri sadece 13 gün süren Searching filminin montajlanması ve gösterime hazır hale gelmesi 2 yıl sürmüş.

-        Filmin vizyona girdiği şehre göre bilgisayar ve telefon ekranındaki yazışmalar o ülkenin diline çevirilmiş.

-        Filmdeki bilgisayar ve telefon ekranları hazır olanlardan kullanılmamış ve sıfırdan bilgisayar üzerinde yapılmış.

 


Kaynakça

https://www.imdb.com/title/tt7668870/?ref_=tttr_tr_tt

10-01-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir