Patikalar   'Sara Sinem Sozan'

Patikalar 'Sara Sinem Sozan'

A+ A-

Tüm mutsuzluklarıma ve tüm hatalarıma...

İnsan kendini affedebilir mi? Kendi yaraları sarmayı becerebilir mi? Yoksa tüm hayal kırıklıklarımız, tüm mutsuzluklarımız duygusal bir halının altına süpürülüp orada kalır mı?

Yakın zamanda dinlediğim bir konuşma içinde geçen cümleler beni bu konuda düşünmeye itti. “Duygular tarla faresi gibidir, bir yerden bastırırsınız, başka bir yerden çıkıverir. Ancak nerede, ne zaman ve ne koşulda çıkacağını asla tahmin edemezsiniz.” diyordu konuşmacı. Olumsuz duygularla başa çıkmaya çalışırken en çok başvurulan yöntem, bu duyguların hissedileceği koşullardan mümkün olduğunca kaçabilmek. Bir savunma mekanizması olarak bize kötü hissettiren duyguları baskılamak ve onlardan kaçmaya çalışmak her ne kadar anlık çözümler getiriyor olsa da, uzun vadede yıpratıcı ve yıkıcı özelliktedir.

Nitekim, terapi odasından mutlu ayrılmadığı için şikayet eden çoğu danışanın da bu olumsuz duyguların yerine anlık olarak olumlu duyguları koymaya çalıştığı kolaylıkla gözlemlenir.


Yaşamı bir yolculuk olarak gözümüzde canlandıralım. Bu yolculuk sırasında kimi zaman etrafı ağaçlarla kaplı, aydınlık ve önü açık yollarla karşılaşırız. Kimi zaman da nereye gideceğini kestiremediğimiz patikalar çıkar karşımıza. Bu patiklarda yürümek olumsuz duyguları bastırmayı ya da onlardan kaçmayı seçen insanlar için korkutucu olabilir. Ancak nereye çıktığını bilmediğimiz bu patikalar kimi zaman o ağaçlı yollara ulaşmanın tek yolu olabilir.

Her zaman inandığım ve söylediğim, her duygunun ve yaşantının bir işlevi olduğu tezi burada yine devreye giriyor. Issız patikalarda yürümek de ağaçlı yollardan geçmek de hayat yolculuğunun bir parçası. Patikaları sahiplenmek, olumsuz duygulara kucak açmak zorlayıcı ve ürkütücü bir deneyim, bunu kabul ediyorum. Ama hava her zaman güneşli olmak zorunda değil...

Hataları, mutsuzlukları, olumsuz tüm deneyimleri kucağınıza alıp o patikalardan yürürken aklınızda, güneşin oralarda bi yerlerde bulutların ardında saklandığını, hatırlamanız dileğiyle.

Psk. Sara Sinem Sozan


15-01-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir