Aç mısınız? - Cansu Gök (Sosyolog)

Aç mısınız? - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

Eksikliğini yaşadığımız duyguların, bitmeyen isteklerin tadına baktığımızı düşündüren bir açlıktan bahsedeceğim. Fiziksel mi duygusal mı diye soru sordurtacağım. Zor günler geride kalırken sağlıksızlaşma da bunun tamamlayıcısı haline gelmiş. Yemek yeme isteği mutsuzluk avutucusu olarak beyinlere savaş açıyor. Tüketenin galip geldiği savaş bireysel ve çevresel kayıpları ortaya çıkarıyor.

Duygusal açlık ve fiziksel açlığı ayırt edebilmek oldukça zorlaştı. Bir de kafamızı patates kızartmasının omzuna yaslamak hoşumuza gidiyor. Spagettiyi tek seferde çatala dolayıp yiyebilmek adeta bir düello kazandığını hissettiriyor. Çikolatanın hem katı hem erimiş hali hem de tahmin bile edemediğimiz başka gıdalarla birleştiğini görmek ufkumuzu iki katına çıkarıyor. İşte bundan bahsediyorum. Bu keyif bireyi alıp götürürken fark etmeksizin bedenin besin ihtiyacının fazlasını tüketmeye başlıyoruz. Bu konuda düşündüğüm zamanlar hep aklıma çok sevdiğim Friends dizisindeki bir replik geliyor. Obezite ile başa çıkmış olan Monica karakterine psikolog rolündeki konuk oyuncunun “remember.. they’re just food, they’re not love.” sözleriydi. Arada bu sözleri hatırlamak gerek. Güldürüp düşündüren sitcomlara bu yüzden bayılırım. Hatta bazen aklıma bu dizileri izlerken çok fazla pizza, paneli tavuk kızartma, sosisli yiyip duygusal açlığım ile zor dönemler geçirdiğim zamanlar aklıma geliyor. Teselli kaynağımın duygusal yeme olduğunun farkına vardığımda aydınlanmıştım. Sizin de hayatınızda böyle dönemler olmuştur. Mutsuz olduğunuzda çikolata denizinde -tabi profesyonel değilseniz- yanınızda eğitmen olmaksızın dalış yapmak istemişsinizdir. Tükettiğinizin fazlalığının farkında olmadan tüketmeye devam etmek büyük bir sorun. Bu olması gerekenden daha fazlasını isteme doyumsuzluğudur. Kendini ve çevreni yıpratır, davranış bozuklukları ortaya çıkar ve daha birçok şey.

Birkaç tavsiye vermem gerekirse; yemek yeme isteği geldiğinde kendinize sorduğunuz “en son kaç saat önce yemek yedim?”, “Karnımda kazınma hissi var mı?”, “Olumsuz duygularla başa çıkmak için mi yiyorum?” gibi sorular aslında bunu anlamanızı sağlayabilir. Üstelik açlık aniden geliyorsa bunun duygusal açlık olma ihtimali oldukça yüksek. Duygusal yeme kısa süreli bir tesellidir. Sorunlardan kaçmak için o an gerçekleştirilen yeme eylemidir. O an her şeyi boş verip sadece yemeğe odaklandığında keyifli hissettirir. Bu davranışın farkına vardıktan sonra sebebinin üzerine giderek çözüme doğru bir plan yapılabilirse üstesinden gelinecektir. Zira kişiye büyük boyutlarda zarar verebilir. Öncelikle kendinizi sonra çevrenizi tükettiğinizi fark ettiğiniz zaman yüksek kalorili keyif veren yiyeceklerle aranıza mesafe koyabiliyorsunuz. Çünkü tüketim çağında yaşamak çok zor ve farkına varıldığında bunu değiştirme isteği bir hayli yüksek oluyor.  Sağlıklı günler diliyorum.


Kaynakça

pexels.com

27-08-2021
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir