Antidepresan Gülümsemesi  - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

Antidepresan Gülümsemesi - Aslıhan Bağcıvan (Sosyolog)

A+ A-

Toplumdaki muhteşem bir soruna neden olan kimlik karmaşasının apaçık nedenlerinden birisi belki de en can alıcı noktasıdır sevilmek. Bir yerlerden diğer yerlere su akıntısı misali akıp giderken bu hayatta özellikle de akışmadan sevmek ve sevilmek günümüzde aranan hatta arzulanan en büyük nimet.

Hayat karmaşasının içerisinde güne yeniden başlamayı sağlayacak en geleneksel yöntem olan gülümsemek hem insanların oldukça esirgediği hem de oldukça beklediği bir eylem. Yolda yürürken, bir kafeye girerken ve kimi zaman da bir soru sorarken beklediğimiz bu davranış bizleri mutlu eden, yaşça küçültüp bir çocuk gibi sevindiren en etkili mimiklerden.  Belki de varlığın sorunsal vedalarına hiçbir zaman alışamayan insanoğlu için önemli olmasında temel bir etken. Devamlılık mesajı içeren, umut veren ve heyecan getiren sevmek, sevilmek ve gülümsemek oldukça küçük bir bölgede yaşadıktan sonra metropole gelen birinin açlık hissettiği samimiyet ile aynı masada birbirlerine boyun eğer.

Kahve içerken yahut yemek yerken sıkça masaların diline pelesenk olan “ah nerede o eski günler” konusunun temel dinamiği olan bu hisler neden içimizde saklanır da kalır? Neden çıkarmak istemeyiz? Neden yanımızdan geçen insanlarda beğendiğimiz bir şeyi söylemekten çekiniriz? İçimizde mi yaşamayı severiz yoksa bir başkasını gülümsetmek mi istemeyiz? Gün gelir, zaman geçer güzel ama saklı kalan bütün hislerin yerini alır karşıt hisler.

Gün olur da eğer her gün haberlerde okuduğumuz, şaşırdığımız, olmaz bu kadar da çivisi çıktı artık bu dünyanın dediğimiz bütün haberlerin arka planına bakmak isterseniz eğer yukarıda bahsettiğim duyguların yoksunluğuna uğrayabilirsiniz.  Bu noktada şaşırmayınız bilirsiniz ki zaten “insan insanın kurdudur” derler. Güzel, insanı yaşama bağlayan, gününe anlam katan hislerin yoksunluğu umutsuzluğa ve mutsuzluğa buyur gel demenin en basit yoludur.  Herkes, herkes tarafından sevilmek ister bu durum inkar edilemez. Yazar Dale Carnegine’ de işte tam bunun olması için topluma bir reçete sunar, der ki “eğer herkes tarafından sevilmek istiyorsanız gülümseyin”. Sevilmek sosyolojik bir ilaçtır. Hatta bir ihtiyaçtır. Yaşaması her gün zorlaşan bu dünyada oldukça hümanist bir söylem olacak ancak insanı insan olarak sevmek bu zorluğu azaltacak ve Tolstoy’un söylemi ile karanlık bir eve giren güneş ışığı olacak ve mutlaka bizleri şifalandıracak.

18-10-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir