Bir Dünya Gözümüzde

Bir Dünya Gözümüzde "Yaşam" - Sinem Elci (Sosyolog)

A+ A-

Doğanın bize sunmuş olduğu ve kabul ettiğimiz bir gerçektir yaşam. En temelinde insan yaşamla varlığını kanıtlama gereği duymaktadır. Bizler içerisinde yaşadığımız ve sürdürdüğümüz bu dengeyi hayatımızın bütün çerçevelerinde görmekteyiz. Özellikle diğer insanlarla olan iletişimimizde yaşamdan parçalar taşırız. Bu parçalar bizlerin asıl benliklerimizde yer alan ve hayata geçirdiğimiz ufak silüetleridir aslında. Nasıl ki bir puzzle da bütünü görebilmek için ufak parçaları birleştiriyorsak yaşam da bize aynı puzzle parçaları gibi ufak yaşanmışlıklar sunmaktadır. Bu yaşanmışlıklar bizlere farklı bakış açıları kazandırmakta ve aynı zamanda bunları hayata geçirmemizi öngörmektedir. Yaşamı doğanın bir parçası olarak görmek, denge ve bir düzen içerisinde bunu sürdürmesi yaşamı bizler için yaşanılır kılmaktadır.

Hayatın içerisinde bulunduğumuz ilişkilerde bizler hem bireysel olarak hem de sosyal olarak birçok etkileşimde bulunuruz. Yaşamın bize tanıklık etmemiz için gösterdiği yol her yaşımızda ve her yaşanmışlığımızla farklı olmuştur. Bu farklılık aslında insanlık geçmişinin bir doğaçlama tiyatro sahnesinden fırlama olmadığını, bizlerin geçmiş ve gelecek arasında olan köprüyü sağlamlaştırarak ilerleme göstermemizi sağlar. Yaşam bizlere ne kadar fazla çeşitlilik sunmuş olsa da belli durumlarda bizlerin bunu görebilme şansı yoktur. Peki bizler neden göremeyiz? Aslında sosyal yaşantımızda ve günlük hayatımızda sık sık düşündüğümüz ve çeşitli cevaplar verdiğimiz bu soru bizlere farklı yollar göstermektedir. Gösterilen durum insanlığın gerçekten de bazı etkenler sonucu oluşmuş olan olasılık durumlarının dahi gözden kaçırılmasıdır. Yani yaşam da kaçırmış olduğumuz fırsatların biz üzerinde ki etkisinin ne boyut kazandığını bu şekilde anlayabiliriz.

Dünya birçok fırsatları ve engelleri ile insanlık tarihinde çok köklü bir yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunu şu an ki yaşamımızdan ve önceki yıllardan biliyoruz. Ama Dünyanın bu düzeni ne zamana kadar sürdürebileceğini bilmiyoruz. Bizlerin yaşadığı ve hayat bulduğu, içerisinde ilişkiler kurduğumuz dünyamız bizler için hep farklı anlamlar oluşturacaktır. Bu farklılıklar ve değişimler yaşamın en büyük getirisi olmuş olsa da yaşam bizlere daha çok sunmadıkları ile gözükür. Var olmayan ama aslında en temelinde bizlerin diğer gerekli gördüğümüz unsurlardan kaçırdığımız durum budur. Alışkın olduğumuz olan şeylerin içerisinde göremediğimiz birçok şey aslında bize yaşamı sunmaktadır. Yaşam içerisinde birçok olumlu ve olumsuz, iyi ya da kötü çatışma yaratacak unsurlar taşımaktadır. Bizler de bu karmaşanın içinde kendi doğrularımızı, kendi bakış açılarımızla görmeye çalışmaktayız. Bu karmaşa da ne kadar farklılıklar ya da düzensizlikler meydana gelmiş olsa da toplumu ve dengeyi bu karmaşa da sağlamaya çalışmaktayız. Yaşam içerisinde türlü fırtınaların olduğu, sürekli bir ilerleme ve belki de savaş halinde olduğumuz bir düzen gibi gözükse de aslında bizlerin bunu sürdürmesi daha kolay olmaktadır. İnsanlık sürekli gelişmekte ve ilerlemektedir. Bizler bu ilerleme de ne kadar kendimize yönelik bir yaklaşımda bulunursak aynı etkide toplum içinde olumlu bir sonuca ulaşırız.


Kaynakça

https://unsplash.com/photos/gEKMstKfZ6w

09-07-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir