Eyvah Mezun Oluyorum ! /  ‘’Kendimi Tanıyorum’’ 'Dilara Ergün'

Eyvah Mezun Oluyorum ! / ‘’Kendimi Tanıyorum’’ 'Dilara Ergün'

A+ A-

Kendimi tanıyorum. Söylenmesi zor olsa gerek değil mi ? Ne kadar tanıyoruz kendimi ? Hayatta olmak istediğimiz yer ile, olduğumuz yer arasında farklılıklar olabilir mi ? Nasıl biriyiz mesela bana kendinizi 7 özellikte tanımlayabilir misiniz ? Bu çok zor olurdu diye düşünüyorum. Hepimizin birkaç söze sığmayacak kadar derin ve karmaşık kişilikleri, becerileri, ilgileri ve değerleri var. Bunlar doğrultusunda hayatımızı ve kararlarımızı şekillendiriyoruz. Tam bu noktada hayatımızı şekillendirmek üzerine kararlarımızda kariyer önemli bir yer ediniyor. Nasıl yaşamak istiyorum ? Neleri değiştirmek istiyorum ? Nelere katkı sağlamalıyım ? Doğru soruları sorup, kendimizi doğru tanımamız önemlidir.

 

Daha önce bir piramitten bahsetmiştim. İşte onun ilk basamağına geldik. Kendimizi tanıyacağız. İlk başta yapmamız gereken hangi meslek bana para kazandırır, ben nerede yükselirim yada nerede güvence altında olurum gibi sorulardan ziyade ben ne yaparım, ne yapabilirim, ne yapmak isterim gibi sorular sormaktır. Çünkü kendinize uygun olmayan bir işte istediğiniz güvence ve para altında da olsanız mutlu olma olasılığını düşecektir. Aynı şekilde başarılı olma oranınız da etkilenecektir çünkü motivasyonun içinizden gelecek olan kısmı eksik kalacaktır. Dış motivasyonlarınız tam olsa bile ‘’ ben neden bunu yapıyorum ? ‘’ diye soran bir iç sesiniz olabilir. Her şey her zaman tam gelişemeyebilir ama yine de kendimizi tanımamız bize avantaj sağlayacaktır.

 

Peki bir diğer sorumuz neden meslekleri tanımıyoruz ki biz önce ? Buna cevabım 42 bin mesleği tek tek taramak, bu zamana ve zahmete katlanmak yerine en ulaşılabilir en yakın en tanıdık yerden işe başlamak uygundur. Gemiyi bilirseniz rotanızı bilirsiniz. Bu sayede size yarar sağlamayacak limanlarda vakit kaybetmezsiniz. Doğruca hedefe yönelirsiniz. Burada gemi sizsiniz, liman iş seçenekleriniz, rotanız ise kariyeriniz. Bunun bizim konumuza uygun bir metafor olduğuna inanıyorum.

Önce gemimizi tanıyacağız,

sonra kendimize uygun limanları

ve en sonunda rotamızı çizeceğiz.

 

Kendimizi ( gemimizi)  tanımaya 4 önemli başlığı inceleyerek başlayacağız.

1) Değerlerimiz

2) İlgilerimiz

3) Beceriler

4) Kişilik

Bu konuda bir şeyler söylemeden önce Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın hazırlamış olduğu bir videonun bizlere yardımcı olacağını ve biz hazırlık niteliğinde olacağına inanıyorum ve aşağıya bırakıyorum. Bu videoda değinilen ve önerilen şeyleri gerçekleştirmek bu yolculukta kendimizi tanımayı başlatmamız için oldukça önemlidir. Bu yüzden bu videoda değinilen egzersizlerin yapılmasını önemle tavsiye ediyorum :)

Videoda geçen soruları ben de  buraya yazacağım ve sonra üzerinde konuşacağız. Video izlenmeden soruların yanıtlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Yine de elimizde bir materyal olması adına ekliyorum.

SORULAR ;

1- Ne yaparken zamanın geçtiğini fark etmiyorsun, moralin çok bozukken bile sana keyif verecek şey nedir?

2- Biri sana istemediğin bir şey yapıyor yada yaptırıyorsa ne hissedersin?

3- Gece sen uyurken odana bir peri geldi ve sihirli değneğiyle kafana vurup tüm dertlerini, hayattaki tüm sorunlarını yok etti. Sabah uyandığında ne hissedersin? Seni mutluluğundan alıkoyan nedir?

 4- Sahip olduğun tüm kişilik özelliklerini bir eşya gibi düşün ve sırala. Tüm iyi ve kötü olanları. Bunlardan ; olmazsa olmazlarını, olmasada olurlarını ve kurtulman gerekenleri belirle.

5- Öldüğün zaman nasıl hatırlanmak istersin, insanlar hakkında ne düşünsün ve ne konuşsun istersin?

 6- Seni iyi tanıyan insanlar hakkında neler söylerdi?

 Psikolog - Sosyolog Dilara Ergün

Devam edeceğiz…


Kaynakça

Resimler :

https://i.ytimg.com/vi/P3W5uYZCSg4/maxresdefault.jpg

https://www.youtube.com/user/PsikolojiTV/about

Bu yazı Acıbadem Üniversitesi , Kariyer Gelişimi ve Planlaması dersi kapsamında Dr. Esra Atilla Bal ‘ın hazırladığı ders notlarından faydalanılarak hazırlanmıştır.

 

30-03-2019
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir