Sanatta Dışavurumculuk: Ekspresyonizm - Hilal Atik  (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

Sanatta Dışavurumculuk: Ekspresyonizm - Hilal Atik (Görsel İletişim Tasarım - Öğrenci)

A+ A-

 Kendinle baş başa kalmak, öze iyiliklerin başını çekiyor diye düşünüyorum. Arada durup iç dünyayla hesaplaşma durumu zamanı verimli kullanabileceğiniz bir eylem. Hem psikolojik açıdan hem de insanlarla sosyal etkileşimler yönünden gayet mantıklı geliyor gözüme. 

 Sanatta, bahsettiğim tanım yıllar önce uygulanmaya başlanmış. Sanatçının iç dünyasını eserleriyle dışa vurduğu bu yönteme ekspresyonizm denir. Ekspresyonizm akımı duyguların öne çıkmasını amaçlar. Empresyonizmden farklı olarak gerçeğe bağlı kalmayı devre dışı bırakan eserler ortaya koyulur. Sanatçı olayların kendisinde oluşturduğu nefret, bunalım, korku gibi duyguları estetik kaygı gütmeden sanatına aktarır. Empresyonizme karşı olarak Birinci Dünya Savaşı zamanında ortaya çıkan ekspresyonizm akımının bilindik öncü sanatçıları; Edvard Munch, Egon Schiele, Erich Heckel. Ressamların ekspresyonizm akımına bağlı kalarak verdiği eserlere bakacak olursak; geniş fırça darbeleri, şekilsiz ve sert çizgiler, dolgun renk kullanımları gibi ortak özellikler göze çarpıyor.  

  Akımın günlük hayata uyarlanmış halinin, sessiz ve yalnız kalıp kendini teraziye koymak olduğu kanısındayım. Yaşanan bir olaya karşı ya da rutin hayatta hissedilen duyguların tartılması, insanda benliği tanıyamama sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Duyguların hangi davranışa nasıl yansıyacağının kontrolünü kişi kendisi yönetiyor. Yıkımı hissetmenin bilincinde olmak buna bağlı gerçekleşecek huyların, hareketlerin karşısında şaşkınlığı bir müddet önlüyor ya da özde kaybolmanın kapılarını biraz örtüyor. Sanatçıların ekspresyonizm akımı çerçevesinde verdiği eserlerin somut bir versiyonunu da tepkileri duygulara göre şekillendirerek biz veriyoruz. 

  Sanatın duyguları, duyguların da sanatı beslediği fikrinde biri olarak, sanat akımını davranışlarla benzettim bu sefer de. Zaten böyle olmaz mı hep; betimlemelerde bireylerden bir parça çıkmaz mı? 


Kaynakça

unsplash.com

23-07-2023
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir