Bugün Misafirimizsiniz Yarın Gömeçlisiniz   'Elif Nur Tomruk'

Bugün Misafirimizsiniz Yarın Gömeçlisiniz 'Elif Nur Tomruk'

A+ A-

 Sizlere bu yazımda ufak bir yazlığımız olan Balıkesir’in Gömeç ilçesinden bahsetmek istiyorum. Belki çoğunuz Balıkesir’in diğer ilçelerini biliyorsunuzdur; Ayvalık, Akçay, Edremit, Susurluk gibi...

 Gömeç belki de ilk defa duyduğunuz bir isim olabilir. Eski Türkçe anlamı ise kömeç ‘küle gömülerek pişirilen çörek’  < köm-meç > göm-meç > gömeç > gümeç kelime daha sonraları ise Farsçaya da eklenmiştir ve bal peteği anlamına kavuşmuştur.

 Neyse bu kadar dilbilgisi yeter bence, sizlere burayı sevimli yapan özelliklerden bahsetmek isterim. Fazlasıyla küçük bir ilçe Gömeç, küçük olması sevimli yapan ince bir ayrıntı. Aslında Gömeç’in keşfedilmesini ünlü şarkıcı Kayahan tarafından sağlanmıştır. (Sevgili Kayahan ruhun şad olsun!) Kayahan’ın burada kocaman bir sitesi var, evet yanlış okumadınız kocaman bir site! Sitenin ismi ise İntaland Sevgi Köyü!  Bu sitenin içinde Kayahan’ın kocaman bir evi bulunmakla beraber, sitenin sokaklarında da şarkı sözlerinin isimleri bulunmaktadır. (Bebeğim Sokak, Esmer Günler Sokağı, Gönül Sayfam…) Sitenin içinde denize sıfır bir restoranı bulunmakta ve harika deniz ürünleriyle ve mezeleriyle inanılmaz lezzet patlamaları yaşamaktasınız. Denizi ise mavi bayraklıdır.

 İnta’ın ilerisinde daha da büyük bir yerleşim yeri olan Ar-Tur bulunmaktadır. Buranın en eski yerleşimi olarak geçmektedir. İçinde eczanesi, marketi, yemek yeme yerleri, spor tesisleri, sineması, diskosu ve daha sayamayacağım onca olanağı ve beş tane koyu bulunan kocaman bir yazlık yeridir. (Bu sene buraya da fazlaca ünlü gelmiş ama biz göremedik tabii.) Ar-Tur’un içinde ise harika bir mantıcı bulunmakta eğer yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Sabaha karşı ise her saat sıcacık mis gibi poğaça yiyebileceğiniz minik bir fırını bulunmaktadır.

 Unutmadan bir de Onurkent’imiz bulunmaktadır. Burası ise diğer sitelere nazaran daha küçük ve sevimlidir. İşletmecisi Bekir abiyi yılladır tanıdığımız için orası bizim ikinci evimiz gibi olmuştur. (Laf aramızda son iki-üç senedir Onur’a şu yemek programlarını sunan Nursel Hanım gelmektedir.)

 -Aaa bak şeyi söylemeyi unuttum sizlere, buranın suyu buz gibi, inanılmaz soğuktur. Bu dip bilgiyi aklınızdan çıkarmasanız iyi olur. Sonra hasta falan olursunuz maazallah! Burada ne zaman poyraz esse mutlaka su soğuk olur ki ne kadar soğuksa su o kadar temiz olur. İmbat esince ise deniz sıcak ve pis oluyor, pis dediğimse yosunlu, kumlu ve dalgalı. Bana sorarsanız ben soğuktan yanayım.

Burada fazlaca site bulunmaktadır. Benim yaşadığım site ise Yeni Meltem Tatil Sitesi. Körfez Tatil Sitesi, Der-Kent Tatil Sitesi, Sarıkız, Armutova, Yaşam Kent, Kız-Ko gibi bir sürü siteden bir sürü yazlık arkadaşlarım var. (Yazlık arkadaşlığı şahane bi’olay!)

Ve en sevdiğim yere geldik sizlerle. ‘YEMEK!’ Gömeç’e geldiniz ve içerisine girdiğiniz de minik minik dükkânlar sizi karşılamak için hazır bi’şekilde bekleyecektir. Hasret Pide Salonunda her türlü pideyi yiyebilirsiniz. Çünkü hepsinin lezzeti şahane! Meriçler Pide Salonunda ızgara yemenizi tavsiye ederim. Daha hafif bi’şeyler yemek istiyorum diyorsanız Ege Kafe de tost, hamburger, pizza tüketebilirsiniz. Köfteci Ünal da ise mis gibi köfteler sizi bekliyor. Börekçi Recepte ise Boşnak böreği yemenizi tavsiye ederim. (Börekçiye sabah erkenden gitmeyi unutmayınız!) Yalnız bu yemeklerin yanında Özer Hisar ayran tüketmenizi şiddetle tavsiye ederim. Yemeğimizi yedikten sonra Babayiğit fırınımızdan aldığımız üzümlü ve tahinli kurabiyelerimizle canımız ciğerimiz olan Soykancığımızın çay ocağına gidip, tavşankanı çayla beraber afiyetle kurabiyelerimiz yiyoruz. Diyelim ki gece oldu ve acıktınız doğruca Kız-Ko tarafına gidip Arif abi ve Azize ablayı buluyorsunuz. Hemen yarım ekmek kokoreç, köfte ya da sucuk yiyorsunuz ve hayatınızda şöyle radikal bi’kara alıyorsunuz; ‘Ben bundan sonra köfte, kokoreç ve sucuk yemeğe Gömeç’e geleceğim.’ Çünkü canımız olan Arif abimiz aslında kasap kendisinin Gömeç’in içinde de dükkânı bulunmakla birlikte, kocaman bir besi çiftliği var. Yani anlayacağınız üzere organik ve taze yemiş oluyorsunuz. (Kokoreççi Arif Usta diye geçmektedir ismi.)

 Aslında Gömeç’i Gömeç yapan en önemli yapısı ise Atatürk kayalıklarıdır. Gömeç’in her yerinden Kaz Dağlarına baktığınızda Atatürk’ün siluetini görebilirsiniz. Bir de en eski yapısı olan belediye binası bulunmaktadır. Bu bina bir zamanlar televizyonda yer alan Kurşun Yarası dizisinde kullanılmıştır.

 Havası, suyu, zeytini ve zeytinden yapılan her şeyiyle ufak fakat inanılmaz sevimli Gömeç’imiz burada bitmektedir. Bir gün mutlaka yolunuzun düşmesini temenni ederim.

 Ben, Keyfim ve Kâhyası iyi okumalar dileriz.

 Sü’rçülisan ettiysek affola.


02-09-2020
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir