Aşk ve Özgürlük  'Damla Aslan'

Aşk ve Özgürlük 'Damla Aslan'

A+ A-
“Dünyada istek duyduğum ve bana hayatı sevdiren iki şey vardır; aşk ve özgürlük. Aşk uğruna gerekirse hayatımı verebilirim; ama özgürlüğüm uğruna aşkımı da feda ederim. “ demiş Victor Hugo özgürlüğü tanımlarken…
Özgürlük; özü gür olmak, özüne sahip çıkmak, öze ve özlük haklarına sahip olmak ve bu hakları hiçbir baskı ve dayatma altında kalmadan yaşamaktır.

                            Fotoğraf: Murat DAĞASLAN
Özgürlük, aşk ve keşif. Bu üç kelimenin yan yana gelmesi bile insanın içinde bir kıpırtı uyandırırken hissedilen hazzın tarifi ve yaşattığı hissi öldürmek imkansızdır. Her zaman daha fazlasını ister, doymaz, doymuş olsan da bir süre sonra o his tekrar kaplar her zerreni.
Küçük şeylerden başlayalım. Bir yerde oturup kahve içip kitap okumak bir özgürlüktür, istediğini giyip hiç düşünmeden bir yere gitmek, sevgilinle el ele dolaşmak veya sinemaya gitmekte bir özgürlüktür. Asıl ve en önemli olan nokta, var olan alışkanlıklar ve normallikler üzerine kurulmuş olan ‘standart özgürlükler‘mi? yoksa gerçekten kendi öz iradenle isteyip ‘kazanılmış özgürlükler‘ mi?  Aşk değil onu yaşamak bir özgürlüktür.
Özgürlükte de sınırların olduğunu söylerler. Bir özgürlüğün bittiği yerde başka bir özgürlük başlarmış… Ama burada yer alan anlam özel hayatın gizliliğidir. Özel hayatın gizliliği ise bir insanlık hakkıdır.
                                               Fotoğraf: Murat DAĞASLAN

Özgürlük sana meleklerin mertebesine erişme veya hayvanların düzeyine inme şansını tanıyor. Özgürlük bir merdivendir…”  diyen ünlü düşünür Osho “ bir ucu cehenneme, diğeri cennete uzanır. Seçim senindir, yönü sen belirleyeceksin.” diye devam eder. Günümüzde aşk ve özgürlük kavramları çok yönlü tartışmalara neden olmuş ve bir çok şekilde kalıplara sokulmaya çalışılmıştır. Yine Osho’nun aşk ve özgürlük üzerine 1950’li li yıllarda söylediği bir cümle kulağıma çalınır; “ Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım.” demiştir.
Sizin de kanatlanıp yükseklere uçmanız dileğimle…
23-07-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir