Yaşam Alanımız Mutfak ve Gösterimiz - Cansu Gök (Sosyolog)

Yaşam Alanımız Mutfak ve Gösterimiz - Cansu Gök (Sosyolog)

A+ A-

  Yaşam alanı olarak mutfaklar günlük yaşantımızda vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz alanlardır. Hatta mutfağı daha büyük laflarla anlamlandırıp sosyalleşme ve iletişim merkezi olarak gösterebiliriz. Bir düşünelim günlük ortalama kaç saatimizi bu alanda geçiriyoruz. Müzik dinleyip bir şeyler pişiriyor, kahve içip sohbet ediyoruz. Bunun yanı sıra yaptıklarımızın ve yediklerimizin videosunu,  fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaşıyoruz. Gösteriyoruz ve izleniyoruz.

  Mutfaklar sürekli ürettiğimiz yerlerdir. Yemek kültürümüzü üretiriz, başka kültürlerle birleştirir, karnımızı doyururuz. Her mutfağın da kendine özgü bir değerinin olduğunu düşünüyorum. Genel çapta bakarsak mutfak; kültürel birikimimizin olduğu en somut yerlerden biridir. Sosyologların, antropologların farklı mutfak kültürlerini araştırmaları, toplumların ürettikleri ve tükettiklerine dair bilgi kaynağı olarak yararlanmaları mutfakların ne kadar değerli alanlar olduğunun da kanıtıdır. Şimdilerde sosyal medyada gösteri toplumuna örnek verebileceğimiz görsellerle karşılaşıyoruz. Bizim de aynı zamanda göstermeyi sevdiğimiz aşikar. Sosyolog Guy Debord’a göre de gösteri: eş zamanlı olarak hem toplumun parçası hem de ayırt ettiricisidir, topluma ayak uydurabilme aracıdır. Egemen üretim biçiminin hem sonucu hem de amacıdır. Sosyal medyada reklam ve eğlence var, yiyecek ve içecek var. Yemek tarifleri var. İzledikçe karşınıza daha çok çıkan gönderiler var. Bunlar gösteriyi oluşturan gönderilerdir karşı konulamaz, eğlence ve reklam içerirler. Bir noktada yemek kültürünü artık sosyal medyadan da takip edebiliyoruz. Mutfak bir noktada ilgi alanımız ise gördüğümüz paylaşımların çoğu mutfaklardan çıkıyor ve yaşam alanımız olanı sosyal medyaya yansıtıyor.

  Kendini mutfakta ifade etmeyi seven biri olarak benim zamanımın çoğu mutfakta geçiyor. Gösteri toplumunun ayrışmalar yaşadığımız bu döneminde mutfak ve yemek bizim için değerli  olan kültürü, yanan ocağın bereketini ortaya çıkarır. Günümüzde mutfağın yansıtmak istediğimizi yansıtabileceğimiz, karnımızı doyurabileceğimiz kültürel değerinin yüksek olduğu bir alan olduğunu unutmamanızı isterim. Sevgiyle pişirmenizi ve gönlünüzce yemenizi diliyorum.

 


Kaynakça

pexels.com

22-01-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir