Neden Ürdün'e Gitmelisin ? İşte 10 Sebep  'Tuğçe Çayırgan'

Neden Ürdün'e Gitmelisin ? İşte 10 Sebep 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

 Vizesiz Seyahat

Ürdün Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden . Ülkemizdeki pasaport sahiplerinin çoğunun bordo pasaportlu olduğunu düşünürsek , gidilecek olan ülkenin vize istememesi haliyle orayı daha cazip hale getiriyor .

      

 Aktarmasız Uçuşlar

Aktarmalı uçuşlarda yaşanan sıkıntıları kısaca ‘’ İki uçuş arasındaki uzun bekleme süreleri , Süre kısaysa bir sonraki uçuşa yetişme telaşı , Aktarma durağı olan bazı ülkelerin 3. Dünya ülke vatandaşlarından istediği transit vize (ayakbastı parası) , indi bindi zahmeti ‘’ şeklinde sıralayabiliriz.

İşte bu yüzden İzmir , Ankara , Antalya ve İstanbul ‘dan Ürdün’ün başkenti Amman’a direk uçuşların olması da seyahatinizi kolaylaştırıyor .

                             

Bedevi Çadırları – IN ,  Otel , hostel , apart OUT

Benim gibi çoğunlukla Avrupa’ya seyahat etmiş olanlar bilirler. Bir yerden sonra gittiğiniz her şehir birbirine benzemeye başlıyor . Çünkü hemen her şehirde görülmesi gereken noktalar  ; bir meydan , dev bir katedral , ulusal kütüphane ve birkaç müzeden ibaret .

İşte bu yüzden Ürdün ‘ün vaad ettiği güzelliklerin başında , bedevi çadırları veya Ram vadisinde Glamping gibi farklı konaklama alternatifleri geliyor. Hem de buralarda konfor içinde konaklamak son derece kolay . Bunun için  ‘’Booking.com’’ dan rezervasyonunuzu yaptırmanız yeterli .

      

 Petra Antik Kenti

M.Ö yıllardan günümüze kadar varlığını koruyabilmiş bu kent , Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olmasıyla ve pek çok filme ( Indiana Jones , Sinbad and Eye of the Tiger , Mumya Geri Dönüyor , Çölde Tutku ,Son of God , Transformers: Revenge of the Fallen .. ) ev sahipliği yapmasıyla bile tek başına buraya gelmek için yeterli bir sebep olarak sayılabilir.

                                    

 Ram Vadisi

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve kum taşı ve granit kayalardan oluşan bu doğa harikası vadi ziyaretçilerine peygamberlerden kalma izler , görülmeye değer bir günbatımı manzarası ve eğlenceli çöl aktiviteleri vaad ediyor .

 

   Kızıldeniz

Kutsal kitaplara konu olmuş Kızıldeniz ’e bağlı Akabe Körfezi  , Mısır , İsrail , Ürdün ve Suudi Arabistan’ı birleştirmesiyle bilinir. Burada yapılan bot turları sayesinde , Ürdün kıyılarından İsrail ve Mısır kıyılarının görülebilmesi kulağa hoş geliyor.

 

   Petra Geceleri

Haftanın belirli günlerinde düzenlenen Petra by Night etkinliğinde mumlarla aydınlatılan şehir daha fantastik bir havaya bürünüyor .

 

Geleneksel Arap Lezzetleri

Araplarla kültürel etkileşimimiz asırlar öncesine dayanıyor .  Mutfak kültürümüz de bu etkileşimden nasibini alınca ortaya birbirine benzer lezzetler çıkmış . Falafel , Humus , Moutabel , Labneh , Warak Enab (Yaprak Sarması ) , Kousa Mahshi ( Dolma ) ,Tabbouleh , Ful Medames ve daha bir çok yemek bir Ürdün ziyaretinin olmazsa olmazlarından .
            

 Lut Gölü (Ölü Deniz )

Başkent Amman’a yakın olan Ölü Deniz , Dünya’nın en tuzlu denizi olarak bilinir . Tuz oranı çok yüksek olduğu için burada batmanız neredeyse imkansızdır. Uzun lafın kısası , değişik bir yüzme deneyimi olacağı kesin .

                                              

Büyük Kanyon Mujib Vadisi , Kutsal Nibu Dağı

Ürdün’ün en büyük vadisi ,  büyüleyici doğal güzellik Mujib Vadisi

 

Tanah’ta geçen (Tevrat ve Zebur’u kapsayan Musevilik dininin kutsal kitabı ) , Hz.Musa’ya vaadedilmiş toprakların gösterildiği dağ Nibu Dağı

              

Tüm bu saydıklarımdan sonra , Ürdün doğal güzellikleri , birbirinden enteresan deneyim imkanları , tarihi ve dini simgeleriyle rotaya eklenmeyi fazlasıyla hakeden bir ülke değil mi sizce de ?  


 

20-05-2018
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir