Leyla ile Mecnun'da Ki Değer Aktarımları - Aslıhan Canlı (Türk Dili ve Edebiyatı - Öğrenci)

Leyla ile Mecnun'da Ki Değer Aktarımları - Aslıhan Canlı (Türk Dili ve Edebiyatı - Öğrenci)

A+ A-

  Her toplumun kendine özgü değerleri vardır. Nesillerden nesillere aktarılarak gelmiş doğru bilinen ya da yanlış kabul ettikleri şeyler vardır. Kültürel değerler, toplumu bir araya getiren ve birbirine bağlayan değerlerden oluşur. Bir milletin var olabilmesi için kendi milli değerlerine sahip olması gerekmekte ve bunların korunması çok önemlidir. Benim için bir toplumun değerlerini öğrenmek o toplumun şifrelerini çözmek gibidir. Bu değerlerin çoğu toplumun edebiyat ve sanat alanındaki ürünlere yansımıştır.

  Türkiye' de eğitimden ziyade aynı zamanda toplumu eğlendirmek, hoşça vakit geçirmeyi sağlamak amacıyla yerli ve dış kaynaklı filmler, belgeseller ve filmler televizyonlarda yerini almıştır. Fakat bana göre diziler filmlere göre daha çok dikkat çekmektedir. Bunun en önemli nedeni ise bence dizilerin daha uzun soluklu olması ve konuları daha detaylı ele almasıdır. Birçoğumuz günlük hayatta dizi izlemeyi film izlemeye değişmez miyiz?  Ben de bu nedenle tez ödevimde bu diziyi izlemeyi seçmiştim. Ve bazı noktalar çok dikkatimi çekti.

    Bu çalışmamda dizide gerek açıkça gerekse gizlice verilen mesajları, toplumumuzun binlerce yıl öncesinden taşıdığı değerleri, halk kültürel ögeleri inceledim. Bu diziyi seçmemin en büyük nedeni ise  topluma mal olmuş bir halk anlatısının diziye yansıtılmasıdır.

  Peki bu dizi gerçekten Leyla ile Mecnun hikayesi mi? Leyla ile Mecnun dizisi absürt komedi olması dolayısıyla sadece efsanevi halk hikayesini değil aynı zamanda toplumun aksak yönlerinide ele alır. İçinde barındırdığı bazı karakterler ve bazı özellikleri dolayısıyla halk hikayesinin modern bir devamı niteliğindedir. Hatta halk hikayelerinin birçok unsurunu bünyesinde barındırmasıyla diğer televizyon dizilerinden ayrılır.

   İsmini meşhur halk hikayesinden alması, konunun imkansız bir aşk hikayesi olması, aşığa yardım eden bir dervişin bulunuşu ve bazı sahnelerin çölde geçmesi itibari ile dizi halk hikayesi türünün günümüze uyarlanmış başarılı bir örneğidir. Ayrıca toplumumuzda uzun yıllardır süre gelen görücü usulü evlilik, beşik kertmesi, erkek annelerinin düğünde kız seçmesi ve aynı zamanda mahalle kültürüne yani mahalledeki insanların birliği gibi değerlere yer verir.

   Keyifli okumalar ve şimdiden izleyecek olanlara iyi seyirler ..

 

 

08-12-2022
Konuk Düşünce Yazarları

Konuk Düşünce Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir